Zamknij

Do Polski wjechało blisko 4 tys. Rosjan w ciągu 10 dni. Straż Graniczna wyjaśnia, jak to możliwe

30.09.2022 09:19

Od 19 września Polska wprowadziła ograniczenia wjazdowe dla Rosjan, którzy nie mogą już przybywać do naszego kraju w celach turystycznych czy biznesowych. Rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska poinformowała, że po zaostrzeniu tych restrykcji do Polski nie dostało się blisko 300 Rosjan. Wciąż jednak w ciągu ostatnich 10 dni wjechało do naszego kraju kilka tysięcy obywateli Federacji Rosyjskiej. SG wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje. 

Przejście graniczne Polska-Rosja
fot. Wojciech Strozyk/Reporter/East News

Przypomnijmy, że od 19 września obywatele Rosji nie mogą podróżować do Polski w celach turystycznych, biznesowych, kulturalnych ani sportowych. Ograniczenia dotyczą obecnie nie tylko lądowej granicy zewnętrznej UE, ale też lotniczych i morskich przejść granicznych. Mimo tych restrykcyjnych przepisów na teren Polski wjechało niemal 4 tysiące Rosjan. Sprawę skomentowała Rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Przez 10 dni do Polski wjechało niemal 4 tys. Rosjan. Jak to możliwe?

Jak przekazała rzecznik SG od 19 września do Polski – na wszystkich odcinkach granicy, przez przejścia drogowe, lotnicze i morskie – wjechało 3907 obywateli Rosji.

– To głównie osoby z tytułami pobytowymi na terytorium Polski lub Unii Europejskiej – poinformowała por. Anna Michalska. Dodała, że ok. 60-70 osób dziennie to osoby posiadające wizy pracownicze. Cały czas jednak więcej Rosjan przekracza granicę zewnętrzną w kierunku wyjazdowym z Polski. Od 19 września było to 4381 osób.

W związku z wprowadzonymi ograniczeniami od 19 września do Polski nie wpuszczono już ponad 300 Rosjan, gdyż nie mieścili się w kategoriach osób mogących wjechać do RP. Dodatkowo 37 obywateli Rosji dostało odmowy wjazdu z powodu nieważnych dokumentów lub ich dokumentów.

– Jeżeli osoba spełnia wymagania, czyli ma wizę typu C czy wizę pracowniczą, ale okazuje się, że ta wiza jest nieważna, że brakuje jakiegoś dokumentu, to te osoby dostają odmowę wjazdu. To pojedyncze przypadki, które nie wynikają ze znowelizowanego rozporządzenia – przekazała Michalska.

Nowe przepisy wjazdowe dla Rosjan

Rosjanie od dwóch lat do Polski mogą przyjeżdżać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Kolejne restrykcje wobec nich wprowadziła nowelizacja rozporządzenia MSWiA, które 19 września zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Nowelizacja dodała osobny przepis, który ograniczył wjazd obywateli Federacji Rosyjskiej na wszystkich przejściach na granicy zewnętrznej UE. Zmniejszył też zakres wyjątków, aby wykluczyć podróżowanie Rosjan w celach turystycznych, biznesowych, kulturalnych i sportowych.

Od 26 września nowe restrykcje zaczęły obowiązywać również na lotniskach i w portach morskich. Oznacza to, że Rosjanie podróżujący w wymienionych celach nie przylecą do Polski z żadnego kraju spoza Strefy Schengen.

Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli przewoźnik zabierze na pokład osobę, która nie posiada uprawnień do wjazdu na terytorium UE przez polskie przejście graniczne, będzie zobowiązany do jej odtransportowania na własny koszt.

Źródło: PAP

loader