Zamknij

Dokąd Polacy najchętniej latali w wakacje 2021? TOP 5 najpopularniejszych kierunków podróży

22.09.2021 14:54

Chociaż z powodu pandemii zagraniczne wyjazdy nadal wiążą się z licznymi restrykcjami, coraz chętniej decydujemy się na podróże samolotem. W tegoroczne wakacje Polacy masowo wyszukiwali i rezerwowali loty, głównie do krajów Morza Śródziemnego – tak wynika z raportu serwisu eSky.pl. Jak pandemia wpłynęła na ceny biletów lotniczych i czy zmienił się sposób podróżowania Polaków? 

Włochy - plaża
fot. Shutterstock

W wakacje 2021 polscy turyści próbowali nadrobić podróżnicze zaległości. Popyt na podróże zagraniczne wśród Polaków był jednym z największych w Europie, co potwierdza lipcowa edycja raportu opublikowanego przez European Travel Commission, a także dane serwisu eSky.pl – liczba rezerwacji w okresie czerwiec-sierpień br. wzrosła o 37 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Które kierunki cieszyły się największą popularnością wśród podróżujących z naszego kraju?

Polacy najchętniej latali do Włoch

W okresie wakacyjnym czerwiec-sierpień 2021 roku w serwisie eSky.pl na pierwszej pozycji w rankingu najpopularniejszych kierunków znalazły się Włochy. Polacy najczęściej wybierali Rzym, Mediolan, Bari, a także Sardynię (Cagliari i Alghero) oraz Sycylię (Trapani i Katanię).

Na drugim miejscu zestawienia pojawiła się Hiszpania, gdzie polscy podróżnicy wybierali przede wszystkim Barcelonę, Alicante i Majorkę. Trzecią pozycję zajęła Grecja – wśród najczęściej wybieranych miast pojawiły się Ateny, Kreta (Heraklion) oraz Korfu.

Kolejne pozycje w rankingu najpopularniejszych kierunków podróży to Chorwacja i Portugalia, gdzie Polacy najchętniej wybrali Split, Lizbonę i Porto.

Ranking kierunków podróży_eSky.pl
fot. Materiały prasowe

Wakacje 2021 najczęściej we dwoje

W tegoroczne wakacje Polacy w podróż najczęściej wybierali się we dwójkę (41 proc.), z kolei około 32 proc. rezerwacji zostało założonych przez singli, których wyjazd trwał średnio 9 dni.

Jeśli chodzi o rodziny, to najczęściej Polacy wyjeżdżali z jednym dzieckiem (12 proc.) lub dwójką dzieci (10 proc.).

Liczba osób w podróży_eSky.pl
fot. Materiały prasowe

W pandemii spadły ceny biletów lotniczych

W tegoroczne wakacje linie lotnicze obrały strategię obniżania cen oraz różnorodnych promocji w celu zachęcenia ludzi do podróżowania, przy tym oferując możliwość elastycznej zmiany rezerwacji. Działania te miały na celu odbudowę popytu na podróże lotnicze, a także wykorzystanie w najbardziej efektywny sposób okresu wakacyjnego wobec niewiadomej jesieni.

Pomimo prognozowanych wyższych cen biletów na początku sezonu, z danych serwisu eSky.pl w okresie czerwiec-sierpień br. średnia cena biletu lotniczego w jedną stronę spadła o około 5 proc. w porównaniu do identycznego okresu w poprzednim roku i wyniosła 287 zł. Najtańszy bilet lotniczy w danym okresie br. można było kupić za około 57 zł.

Ceny te można było znaleźć głównie w ofercie low costów, które cieszą się dużą popularnością na polskim rynku z udziałem na poziomie prawie 70 proc. Z kolei narodowy przewoźnik PLL LOT znalazł się na 3. miejscu wśród najpopularniejszych linii wybieranych przez Polaków z udziałem na poziomie 11 proc.

loader

Materiały prasowe