Oceń
W wakacje 2021 polscy turyści próbowali nadrobić podróżnicze zaległości. Popyt na podróże zagraniczne wśród Polaków był jednym z największych w Europie, co potwierdza lipcowa edycja raportu opublikowanego przez European Travel Commission, a także dane serwisu eSky.pl – liczba rezerwacji w okresie czerwiec-sierpień br. wzrosła o 37 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Które kierunki cieszyły się największą popularnością wśród podróżujących z naszego kraju?
Polacy najchętniej latali do Włoch
W okresie wakacyjnym czerwiec-sierpień 2021 roku w serwisie eSky.pl na pierwszej pozycji w rankingu najpopularniejszych kierunków znalazły się Włochy. Polacy najczęściej wybierali Rzym, Mediolan, Bari, a także Sardynię (Cagliari i Alghero) oraz Sycylię (Trapani i Katanię).
Na drugim miejscu zestawienia pojawiła się Hiszpania, gdzie polscy podróżnicy wybierali przede wszystkim Barcelonę, Alicante i Majorkę. Trzecią pozycję zajęła Grecja – wśród najczęściej wybieranych miast pojawiły się Ateny, Kreta (Heraklion) oraz Korfu.
Kolejne pozycje w rankingu najpopularniejszych kierunków podróży to Chorwacja i Portugalia, gdzie Polacy najchętniej wybrali Split, Lizbonę i Porto.
Wakacje 2021 najczęściej we dwoje
W tegoroczne wakacje Polacy w podróż najczęściej wybierali się we dwójkę (41 proc.), z kolei około 32 proc. rezerwacji zostało założonych przez singli, których wyjazd trwał średnio 9 dni.
Jeśli chodzi o rodziny, to najczęściej Polacy wyjeżdżali z jednym dzieckiem (12 proc.) lub dwójką dzieci (10 proc.).
W pandemii spadły ceny biletów lotniczych
W tegoroczne wakacje linie lotnicze obrały strategię obniżania cen oraz różnorodnych promocji w celu zachęcenia ludzi do podróżowania, przy tym oferując możliwość elastycznej zmiany rezerwacji. Działania te miały na celu odbudowę popytu na podróże lotnicze, a także wykorzystanie w najbardziej efektywny sposób okresu wakacyjnego wobec niewiadomej jesieni.
Pomimo prognozowanych wyższych cen biletów na początku sezonu, z danych serwisu eSky.pl w okresie czerwiec-sierpień br. średnia cena biletu lotniczego w jedną stronę spadła o około 5 proc. w porównaniu do identycznego okresu w poprzednim roku i wyniosła 287 zł. Najtańszy bilet lotniczy w danym okresie br. można było kupić za około 57 zł.
Ceny te można było znaleźć głównie w ofercie low costów, które cieszą się dużą popularnością na polskim rynku z udziałem na poziomie prawie 70 proc. Z kolei narodowy przewoźnik PLL LOT znalazł się na 3. miejscu wśród najpopularniejszych linii wybieranych przez Polaków z udziałem na poziomie 11 proc.
Materiały prasowe
Oceń artykuł