Zamknij

Najpiękniejsze doliny w Tatrach. 6 miejsc, które warto zobaczyć

03.12.2021
Aktualizacja: 03.12.2021 14:55
Dolina Gąsienicowa w Tatrach
fot. Shutterstock

O potędze i pięknie Tatr można przekonać się nie tylko w czasie wysokogórskich wędrówek. Warto wybrać się również na wyprawę szlakami biegnącymi przez doliny – po drodze nie zabraknie zapierających dech w piersiach krajobrazów na strzeliste szczyty i jeziora. Oto 6 najpiękniejszych dolin w Tatrach.

Wielu turystów wybierając się w Tatry myśli, że najlepsze i najpiękniejsze widoki roztaczają się z dużych wysokości. Stąd częste kolejki do wjazdu na Kasprowy Wierch czy wejścia na Giewont. Warto jednak czasem zmienić perspektywę i wybrać się na spacer jedną z niezwykłych tatrzańskich dolin. Oto 6 miejsc, które warto uwzględnić na turystycznej mapie Tatr po polskiej stronie.

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Prawdziwą perełką w Tatrach jest Dolina Pięciu Stawów Polskich. Na piękno tego miejsca składają się strzeliste szczyty oraz błękitne wody jezior – Przedniego Stawu, Małego Stawu, Wielkiego Stawu, Czarnego Stawu i Zadniego Stawu. W pobliżu znajduje się też mniejsze jeziorko – Wole Oko – jednak ze względu na to, że okresowo wysycha, nie zostało uwzględnione w nazwie całej doliny.

Dolina Pięciu Stawów Polskich
fot. Shutterstock

Przez dolinę przebiega kilka tras prowadzących na okoliczne szczyty, między innymi te należące do podniebnego szlaku Orlej Perci. Z Doliny Pięciu Stawów warto wybrać się w kierunku Doliny Roztoki – po drodze czeka Wielka Siklawa, czyli jeden z największych wodospadów w Polsce. Kaskady wody spadają tu z wysokości 70 metrów, co tworzy niezwykły widok.

Dolina Gąsienicowa

To kolejne niezwykle piękne, a zarazem popularne wśród turystów miejsce. Dolina Gąsienicowa (lub też Hala Gąsienicowa) znana jest z kultowego już schroniska Murowaniec. W krajobrazie tej doliny zwraca uwagę kilka dawnych szałasów pasterskich. Przy dobrej widoczności można podziwiać spektakularną panoramę Kościelca i Orlej Perci.

Dolina Gąsienicowa w Tatrach
fot. Shutterstock

Poza urokliwym otoczeniem miejsce stanowi doskonałą bazę wypadową do Czarnego Stawu Gąsienicowego. Na bardziej zaawansowanych piechurów czeka wyprawa na Kościelec czy Zawrat. Do Hali Gąsienicowej można dotrzeć z Kuźnic w ok. 1,5 godziny.

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska to najdłuższa i największa z dolin w polskich Tatrach. Ciągnie się na długości około 10 kilometrów, z czego 4 km to głęboki wąwóz. Miejsce to największe wrażenie robi wiosną (na przełomie marca i kwietnia), kiedy na rozległych polanach kwitną krokusy. Wtedy też jest najwięcej turystów, a sieć zalewają zdjęcia tatrzańskiej doliny pokrytej fioletowym dywanem kwiatów. 

Dolina Chochołowska w Tatrach
fot. Shutterstock

Szlak prowadzący do tej doliny jest szeroki i raczej łatwy, dlatego chętnie wybierany przez rodziny z dziećmi.

Dolina Kościeliska

To jedna z największych i najchętniej odwiedzanych dolin po polskiej stronie Tatr. Z długością 9 km i powierzchnią 35 km2 ustępuje jedynie Dolinie Chochołowskiej. Przez wiele osób Dolina Kościeliska uznawana jest też za najpiękniejszą na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ma to jednak swoje wady, bo miejsce to jest od lat oblegane jest przez turystów. Sprzyja temu również fakt, że droga przystosowana jest również dla rodzin z dziećmi oraz osób poruszających się na wózku.

Dolina Kościeliska w Tatrach
fot. Shutterstock

Uroku Dolinie Kościeliskiej dodają liczne jaskinie – turystom udostępniono tylko cztery z nich. Najsłynniejsza jest Jaskinia Mroźna oraz Smocza Jama. Wędrując Doliną Kościeliską, można też dotrzeć do położonego na wysokości 1200 metrów Smreczyńskiego Stawu.

Dolina Małej Łąki

Dolina Małej Łąki jest nie tylko urokliwa, ale też zdecydowanie bardziej spokojna i mniej oblegana przez turystów. Najpiękniej jest tutaj wczesnym latem, gdy zakwita łąka. Na szlaku przez dolinę można spotkać sporo rodziców z małymi dziećmi – wszystko dlatego, że szlak jest dość krótki (ma około 5,5 km), a jednocześnie łatwy.

Dolina Małej Łąki w Tatrach
fot. Shutterstock

Centralną częścią Doliny Małej Łąki jest Wielka Polana, która powstała na miejscu istniejącego tu niegdyś jeziora polodowcowego. Z tego punktu roztaczają się pięknie widoki m.in. na Małą i Wielką Turnię. W podziemiach tej doliny znajdują się liczne jaskinie, w najgłębsze w Polsce – Jaskinia Wielka Śnieżna i Śnieżna Studnia.

Dolina Strążyska

Dolina Strążyska jest popularnym celem turystów – nie tylko ze względu na urokliwe krajobrazy, a także dlatego, że prowadzi tędy szlak na Giewont. Co więcej, znajduje się blisko Zakopanego.

Dolina Strążyska w Tatrach
fot. Shutterstock

Atrakcją Doliny Strążyskiej jest wodospad Siklawica. Nie jest tak wysoka jak Siklawa (ma 23 metry wysokości), ale bez wątpienia jest warta zobaczenia. Niedaleko wylotu doliny znajduje się też Polana Strążyska, z której rozciąga się wspaniała górska panorama.