Zamknij

Drohiczyn - 5 najpopularniejszych atrakcji turystycznych, które musisz zobaczyć

20.07.2021
Aktualizacja: 20.07.2021 16:36
Drohiczyn - 5 najpopularniejszych atrakcji turystycznych, które musisz zobaczyć
fot. Shutterstock

Drohiczyn to małe miasto liczące zaledwie 2 tys mieszkańców, znajdujące się na Podlasiu, na wysokim brzegu Bugu, nieopodal Siemiatycz. Poznaj historię miasta, najważniejsze zabytki, noclegi i atrakcje wodne

Niesamowity spokój, obecność malowniczego położenia ze szczytu Góry Zamkowej, wiele terenów zielonych niezamieszkałych przez człowieka, czas, który jakby się zatrzymał, a na pewno płynął wolniej niż w innych miejscach Polski. Województwo podlaskie to miejsce, w którym można odpocząć, a przy okazji odkryć fascynujące miejsca, o których być może wcześniej nie miało się pojęcia. Poznaj najważniejsze atrakcje i zabytki w Drohiczynie oraz ciekawostki na temat zwiedzania i informację odnośnie noclegów.

Drohiczyn – krótka historia

Miasto pochodzi od ruskiego imienia Drogit. Powstało w I połowie XI w. na pograniczu polsko – ruskim i otrzymało prawa miejskie w 1498 roku od księcia Jagiellończyka. Tak jak już wcześniej wspominaliśmy Drohiczyn był stolicą województwa podlaskiego w latach 1520 – 1795 i jako miejscowość położona na szlakach kupieckich odgrywał dużą rolę w handlu, szczególnie zagranicznym.

Drohiczyn – jak zwiedzić

W Drohiczynie każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Osoby pragnące uciec od wielkomiejskiego zgiełku mogą zachwycać się przyrodą i malowniczymi okolicami spacerując lub jeżdżąc na rowerze. Miłośnicy zabytków mogą skupić się na obiektach historycznych, zagłębiając się w dawne czasy pięknego miasta.

Drohiczyn – zabytki i atrakcje

Góra Zamkowa w Drohiczynie

Niezaprzeczalnym atutem Drohiczyna jest idealne położenie, a dokładniej szczyt Góry Zamkowej z której rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na dolinę Bugu i zakole rzeki. Niegdyś stał tu drewniany gród, a w XIV postawiono tu zamek obronny, w którym mieścił się sąd grodzki oraz siedziba królewskiego starosty grodowego. Dla samego widoku, warto wybrać się właśnie w te strony. Widok zmienia się w zależności od oświetlenia słońca i za każdym razem urzeka swym pięknem.

Muzeum Kajakarstwa

To jedyne takie muzeum w Polsce, w którym znajdziemy ponad 100 eksponatów tematycznych i najsłynniejszych kajaków z polski i zagranicy, niektóre z nich pochodzą z lat 50-tych. Zwiedzanie jest bezpłatne, a obiekt czynny jest od kwietnia do października w godzinach 9-17. Poza sezonem jedynie po wcześniejszych ustaleniach telefonicznych. W kolekcji znajdziesz zarówno eksponaty związane z historią kajakarstwa w Polsce, jak i wystawy czasowe.

Muzeum Diecezjalne

Muzeum znajdujące się w dawnym klasztorze franciszkańskim przylegającym do kościoła Wniebowzięcia NMP. Ze wspaniałymi zbiorami sztuki sakralnej i pamiątkami z wizyty Św. Jana Pawła w Drohiczynie, jest jedynym z najważniejszych zabytków i obiektów tych stron. Prawdziwą perełką jest monstrancja obozowa, którą wykonali uczestnicy Powstania Warszawskiego osadzeni w niemieckim obozie wykonanego ze szczątków zestrzelonego samolotu.

Wystawa motocykli

Na parterze murowanego budynku, położonego na terenie Parku Historyczno-Kulturowego w Drohiczynie znajduje się wystawa starych motocykli. Znajdziecie w niej kilkadziesiąt eksponatów pochodzących zarówno Polski jak i zagranicy. Najstarsze motocykle pochodzą z początku XX wieku. Prawdziwy okazem jest jest Sokół 1000, polski motocykl, rzadko spotykany na tego typu wystawach.

Cerkiew prawosławna pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy

Cerkiew ma charakter klasycystyczny i powstała w drugiej połowie XVIII w. Znajdziesz w niej ikonastas z XVIII w. ze wspaniałymi neorenesansowymi malowidłami i ikoną Zesłania Ducha Świętego.

Drohiczyn – atrakcje wodne

Nad płynącym Bugiem w Drohiczynie możesz znaleźć plaże na której możesz poplażować, popływać rowerem lub kajakiem, bądź poszaleć na dmuchanym, pływającym parku rozrywki. To idealna atrakcja na spędzenie popołudnia podczas wycieczki na Podlasie.

Drohiczyn – noclegi

Drohiczyn to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić, nawet dla samych wspaniałych widoków. Noclegi są dostępne w różnych przedziałach cenowych, oferta Booking.com jest bogata zarówno w luksusowe hotele, jak i przytulne pensjonaty.