Zamknij

Dubaj: 8 rzeczy, o których warto wiedzieć przed podróżą [PORADNIK]

13.01.2021 16:13
Lot do Dubaju
fot. Fotolia

Dubaj to dwumilionowa metropolia zbudowana na piasku. Miejsce, w którym arabskie tradycje przeplatają się z nowoczesną mieszanką kultur. Kraina luksusu, bogactwa i niczym nieograniczonej wyobraźni. Jest najsłynniejszym miastem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i coraz popularniejszym kierunkiem wśród turystów. Co warto wiedzieć przed podróżą do Dubaju? Podpowiadamy.

Dubaj jest stolicą emiratu o tej samej nazwie i największym miastem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Położony na południowym wybrzeżu Zatoki Perskiej należy do najszybciej rozwijających się i jednych z najbogatszych krajów Azji Zachodniej. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze w latach 60. XX wieku była tu pustynia. Dopiero odkrycie na tym terenie naturalnych bogactw, jak złoto i ropa naftowa, sprawiło, że miejsce to stało się bogatą metropolią. Podajemy praktyczne informacje, które pomogą w przygotowaniu do wyjazdu do Dubaju. 

SPISY TREŚCI:

• Ile kosztują loty do Dubaju i wycieczki z biurem podróży?

• Czym w Dubaju jest bezpiecznie?

• Alkohol w Dubaju: zakazy i ograniczenia

• Jak właściwie się ubierać w Dubaju?

• Publiczne okazywanie uczuć w Dubaju

• Dubaj: przykładowe ceny i waluta

• Gesty i zdjęcia: na co uważać w Dubaju?

Kiedy warto jechać do Dubaju?

1. Loty do Dubaju i wycieczki z biurem podróży

Do Dubaju można polecieć bezpośrednio z Warszawy liniami Emirates (niecałe 6 godzin lotu). Koszt takiego połączenia w obie strony kosztuje ok. 2400 zł/osobę. Jeśli szukamy tańszego biletu, można poszukać połączenia z jedną przesiadką – np. przelot liniami British Airways z Warszawy do Dubaju (przesiadka na lotnisku Londyn-Heathrow) kosztuje około 1370 zł/osobę (łącznie około 12 godz. lotu). Tańsze jest połączenie z Krakowa. Bezpośredni przelot ze stolicy Małopolski do Dubaju (liniami Flydubai) kosztuje ok. 900 zł w obie strony. Z Gdańska (z jedną przesiadką) można polecieć liniami KLM za około 1530 zł w obie strony.

Loty Dubaj
fot. Fotolia

A ile kosztują wczasy w Dubaju z biurem podróży? Tygodniowe wakacje w 3-gwiazdkowym hotelu kosztują od 2000 zł/osobę (z przelotem i dwoma posiłkami). Za hotel z ofertą all inclusive trzeba zapłacić nawet dwa razy więcej. Korzystne cenowo są oferty Last minute.  

Zobacz także

2. Bezpieczeństwo w Dubaju

Zjednoczone Emiraty Arabskie to nie tylko jeden z najbezpieczniejszych krajów Bliskiego Wschodu, ale i jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie. Jak podaje MSZ, „Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do państw o najniższym na świecie wskaźniku przestępczości”. Gorzej na drogach – kierowcy jeżdżą bardzo szybko i nieostrożnie, stąd wiele wypadków. Najlepiej poruszać się metrem, ale – o czym trzeba pamiętać – w pociągach nie można jeść, pić czy rzuć gumy, bo grozi za to mandat.

3. Alkohol: zakazy i ograniczenia w Dubaju

W Dubaju istnieje wiele zakazów i ograniczeń związanych z alkoholem. Po pierwsze, jego spożywanie dozwolone jest od 21 lat. Po drugie, zakazane jest jego picie w miejscach publicznych – zakaz nie dotyczy wyłącznie terenów hotelowych i wyznaczonych lokali ze specjalną licencją. Po trzecie, nie powinno się wychodzić po alkoholu na ulicę, a jeśli już musimy, lepiej nie zwracać na siebie uwagi, by nie dostać grzywny lub zostać aresztowanym. Co więcej, nie można nosić alkoholu przy sobie – nawet zamkniętego. Jazda pod wpływem alkoholu jest również zabroniona. Zjednoczone Emiraty Arabskie wykazują pod tym względem zero tolerancji – karą  jest więzienie.

Jeśli chodzi o wwóz alkoholu do kraju, to dozwolone są maksymalnie 2 litry. W jednym z emiratów, Sharjah, obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży i spożywania alkoholu. 

Przeczytaj także: 

• Oman: 7 rzeczy, o których warto wiedzieć przed podrożą

• Maroko: 7 rzeczy, o których warto wiedzieć przed podróżą

4. Jak się ubierać w Dubaju?

W Dubaju warto ubierać się konserwatywnie (dotyczy to szczególnie kobiet), choć na ulicach można spotkać wiele turystek w krótkich spódniczkach. Znaczenie ma tutaj fakt, że Zjednoczone Emiraty Arabskie są krajem muzułmańskim, więc odpowiedni ubiór jest wyrazem szacunku dla ich kultury i religii. Nie trzeba przypominać, że do meczetu, jak do każdego kościoła na całym świecie, nie powinno się wchodzić w szortach i skromnym topie. Jeśli chodzi o inne miejsca publiczne, na przykład w centrach handlowych można zobaczyć znaki ostrzegawcze, które informują, że niewłaściwie ubrane osoby mogą zostać wyproszone.

Dubaj plaża
fot. Fotolia

Podobnie sprawa wygląda na publicznych plażach Dubaju. W zeszłym roku pojawiły się tam znaki określające specjalne strefy rodzinne, gdzie kobiety nie mogą już wypoczywać w bikini (zakaz nie dotyczy jednak prywatnych terenów hotelowych). Na żadnej z plaż nie wolno opalać się nago czy topless. Nie można również wracać do hotelu w samym stroju kąpielowym. 

5. Publiczne okazywanie uczuć

W tej sferze w Dubaju również obowiązują spore ograniczenia. Oczywiście nie zostaniemy ukarani za trzymanie się za ręce. Warto jednak pamiętać, że nie jest tolerowane przytulanie się czy całowanie w publicznych miejscach – w najlepszym wypadku może to zostać uznane za nietakt, w najgorszym za przestępstwo, za które grozi nawet kara więzienia. W 2010 roku głośno było o brytyjskiej parze skazanej na miesiąc aresztu za publiczne całowanie się w Dubaju.

6. Waluta i ceny w Dubaju

Walutą obowiązującą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich są dirhay (AED). Najlepiej zabrać tutaj dolary i wymieniać je na przykład w centrach handlowych – 1 USD = 3.678 AED. Na pewno nie warto wymieniać waluty na lotnisku ze względu na najmniej korzystny kurs.

Zobacz także

7. Gesty i zdjęcia: na co uważać w Dubaju?

Jak podaje MSZ, w ZEA używanie obraźliwych gestów i wypowiedzi grozi mandatem, karą więzienia, a nawet deportacją. Właśnie dlatego, jeśli na przykład jedziemy samochodem i jakiś inny kierowca zajeżdża nam drogę, to pod żadnym pozorem nie wolno nam wykonywać żadnych niewłaściwych gestów. Może nas bowiem czekać za to naprawdę surowa kara.

Dubaj
fot. Fotolia

Warto zachować też ostrożność podczas robienia zdjęć. Mężczyźni nie mogą na przykład fotografować muzułmańskich kobiet. Próba zrobienia zdjęcia wymaga zgody ze strony opiekującego się nią mężczyzny.

8. Pogoda i temperatury w Dubaju

Wycieczkę do Dubaju warto zaplanować późną jesienią, zimą lub wczesną wiosną. Miesiące letnie – od maja do września – mogą być dla odwiedzających naprawdę uciążliwe, bo średnia temperatura w ciągu dnia wynosi ok. 40-50˚C, co oznacza ekstremalne upały.

Najlepszy czas na wyjazd to okres od grudnia do lutego – kiedy w zimie panuje zima, w Dubaju możemy spodziewać się temperatur oscylujących wokół 20-23˚C w ciągu dnia i około 15˚C nocą. Temperatura wody również sięga powyżej 20 stopni.

Zobacz także

Zobacz także

Koronawirus w Dubaju. Restrykcje dla podróżujących

Granice Zjednoczonych Emiratów Arabskich są otwarte dla osób przyjeżdżających z Polski. Wszyscy podróżujący muszą mieć jednak przy sobie negatywny wynik testu na koronawirusa (PCR) wykonany w ciągu 96 godzin przed odlotem. Nie ma obowiązku odbywania kwarantanny po przylocie. Warto jednak podkreślić, że osoby przylatujące do Dubaju mogą na lotnisku być poddane dodatkowemu testowi. W takim wypadku należy poddać się kwarantannie do momentu otrzymania wyniku testu na COVID, w przypadku pozytywnego wyniku testu turysta musi poddać się 14-dniowej samoizolacji.

Przed podróżą do Dubaju należy wypełnić formularz zdrowia oraz formularz będący akceptacją procedur bezpieczeństwa panujących w Emiratach (podpisane dokumenty okazuje się na lotnisku). Należy również ściągnąć aplikację COVID-19 DXB. W przypadku przesiadki na lotnisku w Dubaju test na obecność Covid-19 nie jest obowiązkowy, o ile nie wymaga tego kraj docelowy. 

Dubaj: informacje praktyczne

Powierzchnia: 83,6 tys. km²
Strefa czasowa: czas polski + 4 godz.
Języki: arabski (oficjalny), perski, angielski
Religia: islam
Wiza i przepisy wjazdowe: Wiza nie jest wymagana przy wyjazdach do 90 dni w celach turystycznych, kulturalnych, naukowych czy wizyty u znajomych. Konieczne jest jednak posiadanie paszportu – dokument musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu.
Zdrowie i wymagane szczepienia: Opieka medyczna jest na bardzo wysokim poziomie. Nie są wymagane żadne specjalne szczepienia. Warto uważać latem, bo ze względu na wysokie temperatury istnieje ryzyko udaru słonecznego.

Zobacz także

Przeczytaj także:

• Jordania – pustynna kraina bogactw i tajemnic

 Wyspy Zielonego Przylądka: co warto wiedzieć przed podróżą? [PORADNIK]

• Islandia: 12 wskazówek (i ciekawostek) przed podróżą