Zamknij

Dwa samoloty tej samej linii zderzyły się na lotnisku. Nietypowy incydent przed lotem

05.11.2021 15:38
Lotnisko Hanoi, samoloty
fot. Shutterstock/ Zdj. ilustracyjne

Dwa samoloty tej samej, wietnamskiej linii lotniczej zderzyły się na lotnisku w Hanoi. W wyniku kolizji doszło do licznych zadrapań oraz uszkodzeń kadłubów obu maszyn. Incydent doprowadził do zamieszania na lotnisku i dwugodzinnego opóźnienia lotu.

Do nietypowego zdarzenia doszło we wtorek rano (2 listopada) na międzynarodowym porcie w Hanoi w Wietnamie. Dwa airbusy A321 należące do linii lotniczej Bamboo Airways zderzyły się na płycie lotniska. Jedna z maszyn była w trakcie przygotowywania się do startu. 

Wietnam. Samoloty zderzyły się na lotnisku

Jeden z samolotów Bamboo Airways, przygotowujący się do lotu do wietnamskiego miasta Duong Dong, był odsuwany od bramki. W pewnym momencie uderzył w innego Airbusa zaparkowanego na płycie lotniska.

W wyniku kolizji obie maszyny doznały zadrapań i uszkodzeń kadłuba. Na szczęście nie ucierpiał żaden z pracowników czy pasażerów. Do incydentu doszło 2 listopada o godz. 7.15, co zostało potwierdzone przez władze lotniska.

Z powodu tego zdarzenia doszło do zamieszania w porcie oraz 2-godzinnego opóźnienia zaplanowanego lotu. Ostatecznie rejs do Duong Dong został wykonany przez zastępczy samolot typu A321neo.

Do sprawy odniósł się rzecznik prasowy wietnamskiej linii Bamboo Airways.

– Bamboo Airways przeprasza wszystkich pasażerów za niespodziewany incydent, a jednocześnie chciałby podziękować pasażerom lotu QH1621 za zrozumienie, współczucie i współpracę w procesie zmiany samolotu w celu odbycia podróży  – napisał rzecznik w oficjalnym oświadczeniu.

Wietnamski Urząd Lotnictwa Cywilnego przekazał, że do zdarzenia doszło z powodu nieprzestrzegania właściwego protokołu operacyjnego.

Źródło: Simple Flying, Onet