Zamknij

Ważne zmiany w EKUZ. Od października nowe zasady składania wniosku o kartę

20.09.2021 15:08
EKUZ. Od października nowe zasady składania wniosku o kartę. Co się zmieni?
fot. Marek BAZAK/East News

Na początku października zmienią się zasady składania wniosku o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Już niebawem zniknie jeden ze sposobów ubiegania się o dokument. Szczegółowe informacje można znaleźć poniżej.

EKUZ to dokument, który potwierdza nasze prawo do bezpłatnego leczenia w państwie Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Mogą ją uzyskać wszyscy, którzy mają prawo do opieki medycznej w Polsce. Karta jest wystawiana dla każdej osoby oddzielnie, a jej wyrobienie jest całkowicie bezpłatne. Sprawdź, jakie zmiany w EKUZ zostaną wprowadzone 1 października 2021.

EKUZ. Od października nowe zasady składania wniosku o kartę. Co się zmieni?

Od piątku 1 października 2021 roku nie będzie już możliwości złożenia wniosku o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) przez e-mail. Oznacza to, że on-line będzie można ubiegać się o nią wyłącznie na dwa sposoby:

  • poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP),
  • za pośrednictwem ePUAP.

Ale to nie wszystko. Wniosek o kartę EKUZ nadal będzie można składać także pocztą tradycyjną (na adres dowolnego oddziału lub delegatury NFZ) oraz osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ.

NFZ przypomina, że 11 lipca 2020 roku uruchomiona została usługa umożliwiająca złożenie wniosku o kartę EKUZ przez IKP - od tego momentu minęło już ponad 12 miesięcy. Na początku liczba Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego wydanych na podstawie takich wniosków wyniosła zaledwie 5 proc. wszystkich wydanych kart. Liczba ta jednak szybko wzrosła - do połowy lipca br. wynosiła już ok. 70 proc.

Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla również, że w tym czasie usprawniono automatyczną obsługę wniosków, których wpływa w sezonie wakacyjnym ponad 150 tysięcy miesięcznie.

Przypomnijmy, że zakres leczenia z EKUZ jest ograniczony. Pacjent ma prawo tylko do leczenia: niezbędnego i nieplanowanego, w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa i na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju (jeśli w danym państwie jest na przykład obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i my za nią zapłacimy).

RadioZET.pl/PAP(Katarzyna Lechowicz-Dyl)/nfz.gov.pl