Zamknij

Efekt halo nad Polską. Na niebie ukazało się niesamowite zjawisko

09.12.2021 07:19
Efekt halo
fot. Shutterstock/Zdj. ilustracyjne

Na niebie nad Polską można była zaobserwować niezwykłe zjawisko. Wokół słońca pojawił się jasny, świetlisty okrąg, zwany efektem halo. Do sieci trafiły zdjęcia ukazujące ten tajemniczy spektakl na niebie. 

Efekt halo, chociaż jest zjawiskiem dobrze znanym, nadal pojawia się na niebie dość rzadko. W środę, 8 grudnia, świadkami tego niezwykłego świetlnego spektaklu byli m.in. mieszkańcy Podhala. W mediach społecznościowych pojawiły się przepiękne zdjęcia. 

Halo na polskim niebie

O pojawieniu się halo na polskim niebie poinformował m.in. "Tygodnik Podhalański". Zdjęciem, na którym widać podwójny pierścień okalający słońce, podzieliła się jedna z czytelniczek portalu. 

"Działo się dziś na niebie w Bukowinie Tatrzańskiej" – czytamy w poście opublikowanym na Facebooku. 

Portal wyjaśnił, że środowy poranek w podhalańskiej wiosce był mroźny, a niebo bezchmurne, co stwarzało idealne warunki do zaobserwowania tego zjawiska.

W sieci można podziwiać też inne zdjęcia ukazujące ten świetlisty krąg na niebie.

Chociaż taki widok robi ogromne wrażenie, warto pamiętać, aby podczas obserwacji halo chronić oczy przed bezpośrednim patrzeniem na słońce. Trzeba również uważać w czasie robienia zdjęć. Jeżeli światło będzie zbyt długo padać na aparat, może uszkodzić jego światłoczułe elementy. 

Efekt halo. Co to za zjawisko?

Halo należy do zjawisk optycznych, które jest wyjątkowo piękne, ale też krótkotrwałe. To świetlisty (biały albo tęczowy) pierścień okalający słońce lub księżyc. Nazwa tego zjawiska wzięła się od greckiego hálos, oznaczającego tarczę słoneczną.

Halo powstaje w warunkach załamania światła w chmurze zawierającej kryształki lodu. Zjawisku mogą towarzyszyć pionowe słupy świetlne.

Warto podkreślić, że to świetliste zjawisko można obserwować na każdej szerokości geograficznej i o każdej porze roku, choć największe prawdopodobieństwo zobaczenia go występuje zimą. Halo najczęściej pojawia się nad obszarami pokrytymi lodem i w górach.

Źródło: Onet, TVN Meteo