Zamknij

Ekstremalne warunki w górach. GOPR pokazał ewakuację turystów ze Śnieżki ku przestrodze [WIDEO]

18.02.2022 09:18

Ratownicy GOPR zamieścili w sieci wideo dla wszystkich tych, którzy mimo złych warunków pogodowych chcą wybrać się w góry. Na nagraniu widać turystów, którzy musieli skorzystać z pomocy specjalistów przy zejściu ze Śnieżki. Na szczycie wiał bardzo silny wiatr, który wywołał zamieć śnieżną. Sami nie byliby w stanie bezpiecznie się stamtąd wydostać.

Śnieżka
fot. NIKODEM JACUK/REPORTER

W ostatnich dniach pogoda w górach wciąż nie rozpieszcza. I choć w Tatrach warunki się trochę poprawiły - otwarty został nawet szlak nad Morskie Oko, a stopień zagrożenia lawinowego zmniejszono z trzeciego na drugi - w Karkonoszach nadal panuje zła aura. Turystów jednak nie odstrasza nawet ona i dalej próbują oni swoich sił na szlakach. To z kolei prowadzi do bardzo niebezpiecznych sytuacji i konieczności interwencji ze strony ratowników.

Karkonoski oddział GOPR-u opublikował na Facebooku nagranie ku przestrodze. Trzech turystów wezwało pomoc, gdyż sami nie byli w stanie zejść ze Śnieżki. Na szczycie szalała zamieć śnieżna, wiatr wiał z bardzo dużą prędkością, a odczuwalna temperatura była na poziomie -20 stopni. Zejście wędrowców w asyście ratowników zarejestrowano na wideo, aby pokazać je wszystkim tym, którzy wybierają się w góry w taką pogodę.

Ekstremalne warunki w górach. GOPR pokazał ewakuację turystów ze Śnieżki ku przestrodze [WIDEO]

W ostatnich dniach w Karkonoszach panują ekstremalne warunki. Wieje tu z dużą prędkością, temperatura znacznie spadła, a do tego ciągle pada śnieg. I choć ratownicy apelują, aby odpuścić sobie wycieczki w góry, turyści wciąż się tutaj wybierają.

Trójka turystów udała się w tym tygodniu na Śnieżkę. Niestety żadne z nich nie przewidziało, że przy zejściu spotka ich tak trudna sytuacja pogodowa. Niestety musieli wezwać pomoc, gdyż sami nie byli w stanie wydostać się ze szczytu. GOPR-owcy, którzy im pomagali, nagrali wideo ukazujące, co działo się na Śnieżce i w jakich warunkach wszyscy schodzili z wierzchołka.

Dzisiaj na grzbiecie Karkonoszy panowały iście polarne warunki. Silny wiatr, bardzo niska temperatura odczuwalna, dochodząca do -20°C. Niestety przekonała się o tym trójka turystów, których nasi ratownicy ewakuowali w rejonie najwyższego szczytu Karkonoszy - Śnieżki - czytamy we wpisie zamieszczonym pod materiałem.

Na nagraniu widać, jak turyści sprowadzani są przez ratowników warunkach niemal zerowej widoczności. Wszędzie jest biało, nie wiadomo nawet, gdzie dalej idzie szlak.Pod postem pojawiło się wiele komentarzy internautów, którzy nie rozumieją, jak można się tak zachowywać.

Od dawna było mówione, że będą złe warunki. Po co szli...

 

Co oni mają we łbach?

 

Wiedziałam, że znajdą się jacyś nieśmiertelni - piszą.

A wy co sądzicie o wybieraniu się w góry w taką pogodę?

Źródło: Facebook/GOPR Karkonosze

loader