Zamknij

Erupcja Cumbre Vieja przybiera na sile. Wulkan produkuje coraz więcej lawy i rekordowe ilości siarki

26.10.2021 15:28
Wulkan Cumbre Vieja
fot. EPA/ANGEL MEDINA G.

Wulkan, który zlokalizowany jest na hiszpańskiej wyspie La Palma, wciąż pozostaje aktywny. W ostatnich dniach emituje coraz więcej lawy, a także dwutlenku siarki, który może być niebezpieczny dla znajdujących się w pobliżu ludzi. Do sieci trafiają kolejne materiały ukazujące tę erupcję.

19 września rozpoczęła się erupcja Cumbre Vieja na La Palmie leżącej w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Od tamtej pory lawa wydobywająca się z krateru tego wulkanu pokryła już wiele hektarów wyspy, a także zniszczyła ponad 2 tysiące budynków. W ostatnim czasie rząd ogłosił, że zorganizował 200 domów z prefabrykatów dla osób, które utraciły swój dobytek w wyniku eksplozji.

Są jednak też złe wiadomości. Erupcja hiszpańskiego stożka nie ustaje, a na jego powierzchni wciąż tworzą się nowe kratery, z których wydobywa się lawa. W ostatnim czasie aktywność góry rośnie, a wraz z nią wzrasta również emisja dwutlenki siarki do atmosfery.

Erupcja Cumbre Vieja przybiera na sile. Wulkan produkuje coraz więcej lawy i rekordowe ilości siarki

Erupcja Cumbre Vieja przybiera na sile. W ostatnich dniach doszło do zawalenia się kolejnego krateru wulkanu. W wyniku tego zdarzenia powstała kolejna szczelina, z której wypływa niebezpieczna lawa. Tym razem porusza się ona w kierunku południowo-zachodnim. Przybywa nie tylko magmy, ale też wzrasta emisja dwutlenku siarki.

Znajdujemy się aktualnie w okresie wyraźnego wzrostu aktywności Cumbre Vieja - powiedział rzecznik prasowy Instytutu Wulkanologii Wysp Kanaryjskich (Involcan), David Calvo.

Na tym nie koniec sygnałów świadczących o tym, że wulkan przybiera na sile. Od początku tygodnia na południu wyspy zarejestrowano ponad 100 wstrząsów sejsmicznych, które zwiastują, że erupcja tak szybko się nie skończy. Ponadto mogą one doprowadzić do uszkodzeń budynków, a także osunięć ziemi. To z kolei znów zagraża lokalnej ludności.

Do sieci trafiły nagrania pokazujące, jak w ostatnich dniach wygląda eksplozja Cumbre Vieja. Sami zobaczcie.

Przypominamy, że od początku erupcji władze ewakuowały z okolic wulkanu aż 7 tysięcy osób. Część z nich utraciła domy i dobytek, które pochłonięte zostały przez lawę. Zniszczyła ona ponad 2 tysiące budynków. Władze regionu tymczasowo przesiedliły mieszkańców, a następnie zajęły się organizowaniem im nowych miejsc, w których mogliby zamieszkać.