Zamknij

Erupcja na Hawajach. Wybuchł najbardziej aktywny wulkan na świecie

01.10.2021 09:10

Na wyspie Hawaii w archipelagu Hawaje rozpoczęła się erupcja wulkanu Kilauea – poinformowała amerykańska służba geologiczna USGS. Wulkan ten uznawany jest za najbardziej aktywny na świecie. 

Wybuch wulkanu Kilauea
fot. PAP/EPA/USGS HANDOUT

Do wybuchu wulkanu Kilauea dochodzi nieprzerwanie od ponad 30 lat. Niebezpieczna erupcja miała miejsce w 2018 roku – wyrzucana z krateru lawa zniszczyła około 700 domów, a tysiące mieszkańców musiało zostać ewakuowanych. W tym roku sytuacja ma się nie powtórzyć. Władze lokalne chcą zrobić wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom pobliskich terenów.

Erupcja szczelinowana wulkanu Kilauea

Zdjęcia oraz nagrania z kamer pokazują krater pełen lawy i kłębiące się nad nim chmury wulkanicznego gazu. USGS podwyższyło stopień zagrożenia z "obserwacji" na "ostrzeżenie", a informację dla samolotów z koloru pomarańczowego na czerwony, co oznacza pogorszenie się warunków widoczności.

Amerykańska służba geologiczna uspokaja jednak, że erupcja nie zagraża mieszkańcom.

– Wszystko wskazuje na to, że lawa pozostanie w kraterze. Nie widzimy żadnych znaków, które wskazywałyby na to, by miała się ona przesunąć na niższą, wschodnią część wulkanu, gdzie żyją ludzie – powiedział Ken Hon, badacz z USGS odpowiedzialny za obserwatorium wulkaniczne na Hawajach. 

Lokalne władze zalecają jednak zachowanie ostrożności i niezbliżanie się do terenu w pobliżu krateru.

Do ostatniej niegroźnej erupcji Kilauea doszło pod koniec 2020 roku. Z krateru wydobywały się strumienie lawy i unosiły się kłęby gęstego dymu. Tuż po wybuchu doszło do trzęsienia ziemi i serii wstrząsów. Na szczęście nikt nie został ranny, chociaż apelowano do mieszkańców o ostrożność i poproszono o ograniczenie czasu spędzanego poza domem.

Źródło: PAP, USGS