Zamknij

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja przybiera na sile. Lawa wdarła się do fabryki cementu

13.10.2021 15:38
Wulkan Cumbre Vieja na La Palmie
fot. AP/Associated Press/East News

Z wulkanu na hiszpańskiej wyspie La Palma ciągle wydobywa się gorąca i niebezpieczna lawa. Pochłonęła ona do tej pory setki ha powierzchni i zniszczyła ponad 1200 budynków. W ostatnich dniach z kolei wdarła się do fabryki cementu. Władze ewakuowały tysiące ludzi z pobliskich miast, gdyż do atmosfery uwolnione zostały toksyczne substancje.

19 września na La Palmie leżącej w archipelagu Wysp Kanaryjskich doszło do erupcji wulkanu Cumbre Vieja. Od tamtej pory oczy niemal całego świata są skierowane na to, co dzieje się w tym regionie.

Lawa pochłonęła już kilkaset hektarów powierzchni i zniszczyła ponad 1200 budynków. Do tej pory ewakuowano 6 tysięcy osób, ale w ostatnim czasie dołączyła do nich grupa kolejnych 3 tysięcy mieszkańców. Wszystko dlatego, że magma dostała się fabryki chemicznej i w związku z tym uwolniona została do atmosfery chmura toksycznych gazów. Zagrażają one ludności z pobliskich miejscowości El Paso i Los Llanos.

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja przybiera na sile. Lawa wdarła się do fabryki cementu

Erupcja Cumbre Vieja przybrała na sile, a spływająca z krateru lawa wdarła się m.in. do fabryki chemicznej, w której produkowany jest cement. Magma dostała się do budynku, w którym znajduje się wiele substancji chemicznych niezbędnych do wytwarzania spoiwa.

Przez to też do atmosfery przedostały się trujące gazy i w związku z tym trzeba było ewakuować tysiące mieszkańców z pobliskich rejonów. Najbardziej zagrożona była ludność z miast El Paso i Los Llanos, dlatego też przeniesiono ją w bezpieczne miejsce.

Jak podaje portal WP Turystyka, odwołane zostały także zajęcia szkolne, a eksperci analizują, jak dużo toksycznych gazów znajduje się w powietrzu.

Przypominamy, że erupcja Cumbre Vieja rozpoczęła się 19 września, a specjaliści przewidują, że może potrwać nawet do grudnia. Jęzor lawy dotarł już do Oceanu Atlantyckiego, a magma wciąż wypływa z krateru, zajmując kolejne tereny. Ponadto w rejonie stożka zaobserwowano ostatnio kilkadziesiąt wstrząsów sejsmicznych, które świadczą o tym, że wulkan przybiera na sile.

Źródło: WP Turystyka