Zamknij

Erupcja wulkanu na Sycylii. Etna wyrzuciła fontannę lawy i gęstą chmurę dymu [WIDEO]

21.07.2021 11:27
Etna
fot. Shutterstock

Jeden z najbardziej aktywnych wulkanów znów dał o sobie znać. Etna po raz kolejny wybuchła i wyrzuciła w niebo lawę, a także dym, popiół i pył wulkaniczny. Do sieci trafiły nagrania ukazujące to zdarzenie.

Od kilku tygodni oczy całego świata zwrócone są na Sycylię. To właśnie tutaj przebudził się najwyższy wulkan w Europie - Etna. Ma on wysokość 3350 m n.p.m. i od wypiętrzenia się cechuje się niezwykłą aktywnością. Szacuje się, że do tej pory wybuchał już 200 razy.

Kolejna erupcja stożka miała miejsce 19 lipca. To właśnie wtedy z krateru wydostała się gęsta chmura wyziewów wulkanicznych, a także lawy. Tylko spójrzcie na nagrania, jakie pojawiły się w sieci.

Erupcja wulkanu na Sycylii. Etna wyrzuciła fontannę lawy i gęstą chmurę dymu.

Trudno w to uwierzyć, ale w ciągu kilku ostatnich tygodni sycylijska Etna wybuchała już kilkanaście razy. Jeden z najbardziej czynnych wulkanów na świecie po raz kolejny zakłócił spokój mieszkańców wyspy, gdyż z jego wnętrza wydostały się pył oraz lawa.

Z krateru wystrzeliła w powietrze fontanna lawy o wysokości nawet 1000 m. Eksperci szacują, że ten wybuch wygenerował gęstą chmurę wyziewów wulkanicznych, które mogły dotrzeć nawet na wysokość 10 km.

Po intensywnej eksplozji Etna się uspokoiła, a do sieci trafiły nagrania ukazujące moment wybuchu.

Internauci są zachwyceni, ale jednocześnie przerażeni tym widokiem.

Niezwykłe!

 

Wygląda niesamowicie, ale mam ciarki - pisali w komentarzach pod zdjęciami i wideo.

Przypominamy, że Etna leży we Włoszech, na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Wyspę zamieszkuje ponad 5 mln ludzi, którzy regularnie doświadczają erupcji stożka. W 2013 roku wulkan został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wciąż uchodzi za jeden z najbardziej aktywnych na całym świecie.