Zamknij

Etna wybuchła. Do sieci trafiły nagrania ukazujące masę lawy i gęsty popiół

14.12.2020 09:47
Etna
fot. Shutterstock

W niedzielę doszło do erupcji największego wulkanu w Europie. Wybuch poprzedzony został trzęsieniem ziemi o sile 2,7 stopnia w skali Richtera. Do sieci trafiły nagrania, które pokazują, jak Etna wyrzuca w niebo lawę i chmurę popiołu. Musicie to zobaczyć.

Leżąca na Sycylii majestatyczna Etna znów daje o sobie znać. Erupcje tego wulkanu występują regularnie, a w niedzielę doszło do kolejnego wybuchu. Najpierw odnotowano w tym rejonie trzęsienie ziemi, a następnie doszło do eksplozji, w wyniku której do atmosfery przedostała się gęsta chmura pyłu, popiołu i lawa.

W sieci pojawiły się nagrania, które pokazują siłę wulkanu. Widać na nich sam wybuch i wypływającą ze szczytu lawę.

Etna wybuchła. Do sieci trafiły przerażające nagrania

W ciągu ostatniej doby na Sycylii odnotowano liczne wstrząsy sejsmiczne, z których najsilniejszy osiągnął siłę aż 2,7 w skali Richtera. To właśnie to trzęsienie ziemi było zwiastunem wybuchu Etny. Do erupcji doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Incydent zarejestrowały kamery.

Największy wulkan Europy, który znajduje się na bajkowej włoskiej wyspie, wybucha regularnie. Dzieje się tak przez jego położenie - góra zlokalizowana jest dokładnie pomiędzy płytami tektonicznymi Afryki i Eurazji. Ostatni wybuch zarejestrowano z 13 na 14 grudnia 2020 roku. Z wulkanu wyleciała w powietrze fontanna lawy i gęste chmury popiołu oraz pyłu. Wg włoskich ekspertów z Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii magma wydobywa się z dwóch szczelin, które znajdują się po południowej stronie Etny.

Przypominamy, że jedna z silniejszych erupcji miała miejsce w 2017 roku - wówczas nie obyło się bez rannych - pomocy potrzebowało aż 10 osób.

Wulkany budzą się do życia

W ostatnim czasie na całym świecie notujemy większą aktywność wulkanów. Wybuchają one w różnych zakątkach Ziemi i zagrażają życiu tysięcy ludzi. Tylko w ciągu ostatnich tygodni doszło do wybuchu wulkanów Lewotolo, Merapi czy Sakurajima. Każda taka erupcja sprawia, że okoliczni mieszkańcy muszą być gotowi na ewentualną ewakuację. Niebezpieczna jest dla nich lawa, ale też popiół wulkaniczny, pył i odłamki skalne, które wyrzucane są z krateru w trakcie eksplozji.