Zamknij

Etna znów się przebudziła. Wulkan wyrzucił w niebo strumienie gorącej lawy

05.02.2021 11:08
Etna
fot. Shutterstock

Etna – najbardziej aktywny wulkan w Europie – znów się przebudziła. Z krateru wydobywały się kłęby dymu i tryskała lawa, która spektakularnie prezentowała się na tle ciemnego nieba. Do sieci trafiły zdjęcia i nagrania ukazujące moment wybuchu. 

Etna, wznosząca się na wysokość 3 300 metrów n.p.m. na Sycylii, znów daje o sobie znać. Widowiskowy i na szczęście niegroźny wybuch tego wulkanu miał miejsce w środową noc (3 lutego). 

To kolejna erupcja Etny w ostatnim czasie. W grudniu informowaliśmy o wybuchu po około dwuletnim okresie względnego uśpienia. Wtedy też, zanim wulkan wyrzucił w niebo lawę i chmurę popiołu, doszło do alarmującego trzęsieniem ziemi o sile 2,7 stopnia w skali Richtera.

Etna znów budzi się do życia

Etna wybuchła 3 lutego, około godziny 21. Z wnętrza krateru wystrzeliły strumienie czerwonej, gorącej lawy. Późna pora aktywności wulkanu dała obserwującym erupcję doskonałe warunki do uwiecznienia wybuchu na zdjęciach i nagraniach.

W latach 2002-2003 seria erupcji Etny doprowadziła do wyrzucenia ogromnej ilości popiołu, który spadł nawet w Libii – 600 km od Sycylii. Ostatni groźny wybuch tego wulkanu miał miejsce w 2017 roku, kiedy to rannych zostało kilkanaście osób. 

Zobacz także

Etna: jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie

Etna, położona na wschodnim wybrzeżu Sycylii,  jest drugim – po hawajskim Kilauea – najbardziej aktywnym wulkanem na świecie. Mówi się, że wulkan ten produkuje co roku lawę w ilości wystarczającej na wypełnienie 108-piętrowego drapacza chmur!

Z wyliczeń niektórych naukowców wynika, iż Etna będzie coraz bardziej niespokojna. Pod kraterem zgromadziła się ogromna ilość magmy, która podpłynęła z wnętrza Ziemi dwoma pęknięciami tektonicznymi. Ciśnienie magmy stopniowo wzrasta, powodując pęcznienie wulkanu. Właśnie z tego powodu – jak alarmują włoscy wulkanolodzy – należy się spodziewać coraz częstszych trzęsień ziemi oraz coraz bardziej niebezpiecznych wybuchów lawy.

Źródło: TVN Meteo, Gazeta Wyborcza, Reuters