Zamknij

Kolejna erupcja Etny. Słup dymu osiągnął wysokość 9 kilometrów [WIDEO]

22.09.2021 12:04
Wybuch Etny i słup dymu
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Etna znowu się przebudziła. W wyniku erupcji sycylijski wulkan wyrzucił w powietrze fontannę lawy oraz chmurę popiołu i odłamków skalnych, które spadły na pobliskie miasta. Nad kraterem utworzyła się kolumna dymu o wysokości około 9 kilometrów. 

Etna regularnie daje o sobie znać. Specjaliści podają, że tylko w tym roku włoski wulkan wybuchał już ponad 50 razy. Do ostatniej erupcji doszło we wtorek (21 września). Pierwsze wstrząsy sejsmiczne, świadczące o uaktywnieniu się Etny, były odczuwalne wczesnym rankiem. 

Etna. Słup dymu nad kraterem [WIDEO]

Sycylijski wulkan po raz kolejny zakłócił spokój mieszkańców wyspy. Przed 10 rano Etna wyrzuciła fontannę lawy, która spłynęła po południowym zboczu stożka. W wyniku erupcji utworzył się słup dymu o wysokości ok. 9 km.

Wyrzucane z krateru popiół i drobne odłamki skalne spadły na pobliskie miasta. Z opadającym pyłem wulkanicznym walczą teraz mieszkańcy miejscowości Giarre, Riposto i Mascal. Funkcjonowanie lotniska w Katanii nie zostało na szczęście zakłócone.

W sieci pojawiły się liczne nagrania ukazujące ostatnią aktywność Etny.

Duża aktywność Etny. Wulkan urósł o 37 metrów

Obserwatorium Etny Narodowego Instytutu Geofizycznego i Wulkanologicznego w Katanii poinformowało, że fontanna lawy przestała się wydostawać z krateru, ale strumień magmy nadal przesuwa się w południowo-zachodnim kierunku.

Przypomnijmy, że wzmożona aktywność Etny doprowadziła do tego, że wulkan stał się wyższy o 37 metrów. Jest to efekt nagromadzenia się materiału piroklastycznego, a więc produktów wybuchu wulkanu, na stożku południowo-wschodniego krateru. To sprawiło, że wyraźnie zmienił się kształt Etny, a jej wysokość wzrosła do 3357 metrów. Naukowcy ustalili to między innymi na podstawie zdjęć satelitarnych.

Źródło: Volcano Discovery, Polsat News