Zamknij

Kolejna erupcja wulkanu Etna na Sycylii. To nagranie zapiera dech w piersiach [WIDEO]

02.04.2021 08:55
Etna znowu wybuchła. Nagranie z erupcji wulkanu zapiera dech w piersiach [WIDEO]
fot. SHUTTERSTOCK

Etna znów jest niespokojna. W środę sycylijski wulkan wybuchł już po raz siedemnasty w ciągu ostatnich kilku tygodni ze swojego południowo-wschodniego krateru. Trzeba przyznać, że chmury pyłu wulkanicznego i fontanny lawy, które rozświetliły nocne niebo, robią ogromne wrażenie.

Etna to czynny wulkan we Włoszech, który znajduje się na wschodnim wybrzeżu Sycylii. To zarówno najwyższy, jak i największy w Europie stożek wulkaniczny. Jego powierzchnia zajmuje około 1250 km kwadratowych, a obecna wysokość wynosi około 3350 m n.p.m. W 2013 roku wulkan został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Przypomnijmy, że w ciągu ostatnich kilku tygodni, o wybuchu wulkanu Etna pisaliśmy niejednokrotnie. Eksperci twierdzą, że choć aktywność sycylijskiego wulkanu jest w ostatnim czasie wzmożona, nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicy.

Etna znów niespokojna [WIDEO]

31 marca wulkan Etna wybuchł po raz siedemnasty od 16 lutego. Ze środy na czwartek można było zaobserwować ogromne fontanny lawy, które rozświetliły nocne niebo. Duże wrażenie robiły też pomarańczowe strumienia lawy, które spływały po zboczach wulkanu oraz chmury popiołu wznoszące się na wysokość ponad siedmiu kilometrów.

Jak informuje Onet.pl za agencją ANSA, wstrząsy wulkaniczne są nadal silne, podobnie jak nasilenie infradźwięków z krateru południowo-wschodniego.

Do sieci trafiły zdjęcia i nagrania wideo, które ukazują erupcję wulkanu. Trzeba przyznać, że niektóre ujęcia zapierają dech w piersiach.

RadioZET.pl/Onet.pl