Zamknij

Etna znowu wybuchła. To już 11. erupcja w ciągu kilku tygodni

12.03.2021 09:16
Etna
fot. AP/Associated Press/East News

Etna znów jest niespokojna. Jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie wybuchł po raz jedenasty w ciągu ostatnich kilku tygodni. Gęste chmury pyłu wulkanicznego i fontanny lawy rozświetliły nocne niebo. W sieci pojawiły się nagrania ukazujące ten moment. 

Etna – najwyższy wulkan w Europie – regularnie daje o sobie znać. W ciągu trzech tygodni (od 16 lutego) doszło do jedenastu erupcji. 

Przypomnijmy, że na początku marca Etna wyrzuciła do atmosfery ogromną ilość popiołu wulkanicznego, a także odłamków skalnych. Opadły one na ziemię w pobliskich regionach, w tym w miejscowości Giarre. Pyłu było tak dużo, że zorganizowano wielkie sprzątanie okolicznego terenu.

Eksperci twierdzą, że choć aktywność sycylijskiego wulkanu jest w ostatnim czasie wzmożona, nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicy.

Etna. Kolejny wybuch wulkanu na Sycylii

Ostatni wybuch Etny miał miejsce w nocy z wtorku na środę (9-10 marca). Wypływająca z krateru lawa zmierzała w kierunku pustynnej doliny Valle del Bove. Do sieci trafiło nagranie.

Tym razem wydobywanie się lawy i pyłu nie miało wpływu na pracę lotniska w Katanii, które w ostatnich tygodniach było kilka razy zamykane z powodu przebudzającego się często wulkanu.

Etna jest stale monitorowana przez włoski Instytut Geofizyki i Wulkanologii. Już wcześniej naukowcy alarmowali, że należy się spodziewać coraz częstszych trzęsień ziemi oraz coraz bardziej niebezpiecznych wybuchów sycylijskiego wulkanu. 

Zobacz także

267 ton popiołu wulkanicznego w rejonie Etny

Powtarzająca się regularnie aktywność Etny sprawia, że dziesiątki okolicznych miejscowości co kilka dni pokrywają się grubą warstwą popiołu. Codziennie tylko na ulice Katanii wychodzi ponad 40 ekip sprzątających ze sprzętem – podały lokalne władze zapewniając, że priorytetem jest dla nich zdrowie obywateli. Również w trosce o nich wiele takich interwencji odbywa się w nocy, ponieważ unoszący się podczas sprzątania pył jest szkodliwy.

Mieszkańcy także uczestniczą w akcji "wielkiego sprzątania", zamiatając swoje balkony i posesje. Okazuje się, że od 16 lutego uprzątnięto w Katanii na Sycylii aż 267 ton popiołu wulkanicznego.

Część zebranego popiołu zostanie przekazana sektorowi budowlanemu do wykorzystania jako materiał. Dużo, po odpowiednim oczyszczeniu, trafi też do szkółki leśnej jako ściółka.

Zobacz także

Źródło: Reuter, TVN Meteo, PAP