Zamknij

Spektakularna erupcja Etny. Wulkan wystrzelił w niebo strumienie gorącej lawy [WIDEO]

10.08.2021 09:34
Wybuch wulkanu Etna
fot. Shutterstock

Etna po raz kolejny się przebudziła. Z wnętrza sycylijskiego wulkanu wystrzeliły strumienie gorącej lawy, a nad kraterem unosiły się gęste chmury dymu. W sieci pojawiły się nagrania ukazujące moment wybuchu. 

Etna, jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w Europie, regularnie daje o sobie znać. Szacuje się, że do tej pory wybuchała już 200 razy. 

Do kolejnej widowiskowej i na szczęście niegroźnej erupcji doszło w poniedziałek w nocy (9 sierpnia). Eksperci twierdzą, że choć aktywność wulkanu jest w ostatnim czasie wzmożona, nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicy.

Etna po raz kolejna wybuchła

Sycylijski wulkan po raz kolejny zakłócił spokój mieszkańców i rozświetlił nocne niebo. Z wnętrza krateru wystrzeliła czerwona lawa, która spływała po zboczach. "Świetlny spektakl" trwał kilka godzin.

Erupcji towarzyszył przerażający dźwięk przypominający eksplozję oraz lekkie wstrząsy – zadrżały ściany i podłogi w okolicznych domach w prowincji Katania. Ulice i budynki w pobliskich miastach południowo-wschodniej Sycylii pokryte zostały czarnym popiołem wulkanicznym.

Spektakularne ujęcia z tej erupcji wulkanu bardzo szybko obiegły sieć. 

Etna, położona na wschodnim wybrzeżu włoskiej Sycylii, jest najwyższym wulkanem w Europie (3330 m n.p.m.). To zarazem jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Chociaż wybucha bardzo często, rzadko powoduje poważne zniszczenia. 

W 2013 roku wulkan został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Etna to popularny cel turystyczny. Setki odwiedzających przybywają do tej części Włoch, by zobaczyć widowiskowy "spektakl" wulkanu, który swoim wybuchem rozświetla nocne niebo. 

Źródło: volcanodiscovery.com, TVN Meteo