Zamknij

Europa znowu się zamyka. Jakie utrudnienia czekają podróżujących z Polski? [LISTA]

03.11.2020 11:12
Pasażerka w masce na lotnisku
fot. Shutterstock

W Europie, wraz z drugą falą pandemii koronawirusa, wiele krajów przywróciło ograniczenia w przekraczaniu granic. Udając się m.in. do Niemiec czy Wielkiej Brytanii, Polacy muszą przejść kwarantannę. Do Grecji, Słowacji i już niedługo na Wyspy Kanaryjskie wjedziemy wyłącznie z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa. Lista ograniczeń w podróżach po Europie jest jednak dłuższa. 

W Europie liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła 10 milionów. W reakcji na drastyczny wzrost zachorowań na COVID-19 coraz więcej krajów wprowadza ograniczenia dla podróżujących i zamyka w mniejszym lub większym stopniu swoje gospodarki. Jakie utrudnienia czekają podróżujących z Polski?

Wielka Brytania

Polacy przybywający do Wielkiej Brytanii muszą się poddać obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Z tego ograniczenia zwolnieni są m.in. wykonujący swoją pracę zawodowi kierowcy, osoby przebywające na terytorium tego państwa tranzytem czy sezonowi pracownicy rolni mający zapewnione zajęcie na konkretnej farmie. Wszyscy podróżni przed przybyciem do Wielkiej Brytanii muszą wypełnić formularz lokalizacyjny.

Co więcej, od 5 listopada rozpocznie się w Anglii ogólnokrajowy lockdown, który potrwa do 2 grudnia. Obowiązywać będzie między innymi zalecenie, by pozostawać w domu, z wyjątkiem ważnych powodów, takich jak praca, nauka, niezbędne zakupy czy opieka nad osobą potrzebującą. Zamknięte zostaną też wszystkie puby, bary i restauracje (wciąż możliwe będą dostawy na wynos), a także sklepy (z wyjątkiem tych sprzedających artykuły pierwszej potrzeby). 

Zobacz także

Irlandia

W Irlandii dwutygodniowa samoizolacja nie jest obowiązkowa, tylko zalecana. Przed wjazdem również trzeba wypełnić online dokument lokalizacyjny.

Hotele mogą oferować zakwaterowanie tylko dla niektórych gości. Restauracje (w tym restauracje hotelowe i bary serwujące posiłki) i kawiarnie ograniczają swoją działalność do zamówień na wynos lub dostaw. Co więcej, w Irlandii możliwe są podróże do 5 km od swojego domu. Wyjątki to podróż do pracy (pracownicy z tzw. ważnych sektorów), wizyty lekarskie, zakup lekarstw lub innych produktów medycznych, zakupy spożywcze, wyjazdy w celu zapewnienia opieki nad dziećmi lub osobami starszymi, wyjazdy na pogrzeby lub ceremonie ślubne. 

Holandia

Osoby przyjeżdżające z Polski do Holandii powinny poddać się 10-dniowej samoizolacji, nawet jeżeli nie wykazują niepokojących objawów lub mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Pasażerowie przybywający do tego kraju drogą lotniczą muszą wypełnić dostępny w internecie formularz dotyczący stanu zdrowia.

Czechy

W celach turystycznych praktycznie nie można pojechać do Czech. Ze względu na sytuację epidemiczną w tym kraju zamknięto wszystkie hotele i inne miejsca noclegowe dla turystów oraz ograniczono swobodę przemieszczania się. Nie zostały jednak przywrócone kontrole graniczne, przy wjeździe na terytorium Czech nie trzeba przedstawiać testów ani odbywać samoizolacji po wjeździe, a po kraju można się poruszać, gdy wymagają tego obowiązki zawodowe. Oznacza to, że do tego kraju z Polski swobodnie mogą przyjeżdżać pracownicy transgraniczni.

Słowacja

Słowacja też zmieniła zasady podróżowania. Od 2 listopada osoby z Polski wjeżdżające na terytorium Słowacji muszą posiadać negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa. Dotyczy to także przejeżdżających przez to państwo tranzytem. Naruszenie aktualnych zasad wjazdu grozi mandatem w wysokości do 1 659 euro, czyli około 7,6 tys. złotych.  

Zobacz także

Belgia

Podróżni udający się do Belgii również muszą wypełnić internetowy formularz dotyczący stanu zdrowia. Dotyczy to także osób wjeżdżających do tego państwa drogą lądową, chyba że będą przebywać w Belgii krócej niż 48 godzin. Według metodologii stosowanej przez władze belgijskie cała Polska znajduje się w czerwonej strefie epidemicznej. Podróżni przybywający z tego obszaru powinni poddać się 10-dniowej kwarantannie oraz obowiązkowym badaniom na obecność koronawirusa. Każda osoba zgłaszająca formularz dostaje wiadomość z instrukcjami dotyczącymi ewentualnej izolacji i testów.

W Belgii wprowadzono też wiele ograniczeń dla mieszkańców. Zamknięte są m.in. restauracje i kawiarnie (mogą one oferować sprzedaż żywności na wynos). Na zewnątrz można się poruszać maksymalnie w cztery osoby, zachowując odpowiedni dystans. 

Austria

Polska uznawana jest przez Austrię za kraj bezpieczny epidemicznie, dlatego jej obywatele mogą swobodnie podróżować do tego kraju pod warunkiem, że przez ostatnie 10 dni nie przebywali na obszarach podwyższonego ryzyka, za które uznawane są m.in. niektóre regiony Czech, Francji i Wielkiej Brytanii.

W Austrii obowiązuje od 3 listopada godzina policyjna, ale większość zakładów pracy ma funkcjonować w normalnym trybie. Wszystkie hotele zostaną zamknięte dla turystów, a zatrzymywać się w nich będą mogli tylko goście przybywający do danej miejscowości w sprawach służbowych. 

Niemcy

Niemcy uznają całe terytorium Polski za strefę podwyższonego ryzyka, z której przyjazd może wiązać się z koniecznością odbycia kwarantanny. Konkretne przepisy ustalają jednak władze krajów związkowych. Dwutygodniową samoizolację muszą przechodzić osoby przybywające z Polski do m.in. Berlina, Nadrenii Północnej-Westfalii i Hesji. Można być z niej zwolnionym po przedstawieniu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Badanie można bezpłatnie wykonać po przybyciu do Niemiec, np. na lotnisku czy dworcu.

Pod koniec października minister zdrowia Jens Spahn zapowiedział, że w listopadzie Niemcy wprowadzą system internetowej rejestracji przyjezdnych z krajów ryzyka. Na razie osoby przylatujące z takich terenów, w tym z Polski, muszą wypełniać papierowe formularze.

Francja

Otwarte dla Polaków pozostają granice Francji, przy wjeździe do tego państwa trzeba jednak wypełnić oświadczenie o braku symptomów związanych z koronawirusem. Polskie MSZ informuje, że na pokłady samolotów wykonujących bezpośrednie loty z Francji do Polski wpuszczani są tylko pasażerowie z negatywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2.

30 października rozpoczął się we Francji drugi ogólnokrajowy lockdown, co wiąże się z bardzo wieloma ograniczeniami dla mieszkańców. 

Hiszpania

Formularz sanitarny muszą wypełnić wszyscy przybywający do Hiszpanii. Na lotniskach dodatkowo trzeba poddać się kontroli stanu zdrowia obejmującej m.in. mierzenie temperatury.

Zmiany wprowadziły jednak władze Wysp Kanaryjskich. Od połowy listopada wszyscy turyści odwiedzający Kanary będą musieli okazać negatywny wynik testu na koronawirusa. Bez niego nie zostaną zakwaterowani w hotelu.  

Zobacz także

Portugalia

Obywatele państw Unii Europejskiej mogą też bez przeszkód podróżować do Portugalii. Dodatkowe restrykcje obowiązują jednak osoby udające się na Maderę i Azory. Podróżni lecący na to pierwsze terytorium muszą przed wylotem przedstawić aktualny negatywny wynik testu na koronawirusa. Udających się na Azory obowiązuje ta sama procedura, ale test mogą wykonać także po przylocie na archipelag i oczekiwać w izolacji na jego wynik.

Włochy

Deklarację dotyczącą stanu zdrowia i ostatnich podróży trzeba również obowiązkowo składać przy wjeździe na terytorium Włoch.

Grecja

Polska została zakwalifikowana przez greckie władze jako obszar podwyższonego ryzyka. Właśnie dlatego przy wjeździe do Grecji konieczne jest okazanie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa (PCR). Badanie powinno być przeprowadzone najpóźniej na 72 godziny przed wjazdem, a dokument je potwierdzający powinien być sporządzony w języku angielskim. Także przy wjeździe do Grecji podróżni są zobowiązani do wypełnienia internetowego formularza podróży.

Malta

Przy przylocie na Maltę trzeba wypełnić deklarację o stanie zdrowia i dokument lokalizacyjny. Władze Malty wprowadziły też podział krajów pod względem bezpieczeństwa epidemiologicznego oraz obowiązek przedstawiania negatywnych wyników testów na Covid-19 przez turystów z części państw lub konkretnych lotnisk. Zmiany te dotknęły również podróżujących z Polski, a dokładnie z dwóch miast. Od 23 października pasażerowie lotnisk w Gdańsku i Krakowie muszą przed wjazdem na Maltę przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa  – podano na stronie Visit Malta. 

Węgry

Wjazd na Węgry, również dla obywateli państw UE, jest zasadniczo zabroniony. Można jednak ubiegać się o pozwolenie na wjazd, jeżeli przedstawi się odpowiednie uzasadnienie. Nie jest nim jednak wyjazd turystyczny. Osoby uprawnione do wjazdu na Węgry muszą się również poddać 10-dniowej samoizolacji.

Zobacz także

Słowenia

Polacy przyjeżdżający do Słowenii muszą przedłożyć negatywny wynik badania na obecność koronawirusa lub poddać się 10-dniowej kwarantannie.

Litwa

Dziesięciodniową kwarantannę muszą przebyć Polacy przyjeżdżający na Litwę. Można być z niej zwolnionym po przedstawieniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa, wykonanego najpóźniej 48 godzin przed wjazdem do tego państwa. Izolacji nie muszą poddawać się także pracownicy sektora transportu, osoby podróżujące z ważnych przyczyn rodzinnych bądź biznesowych oraz podróżni tranzytowi.

Polskie władze apelują o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Dokładny opis wszystkich przedstawionych ogólnie ograniczeń oraz obowiązujące od nich wyjątki można też znaleźć na stronach administracji poszczególnych państw europejskich.

Źródło: PAP, MSZ, Radio ZET,