Zamknij

Europejskie linie odwołują 148 wakacyjnych lotów. Wszystko przez konflikt z personelem

09.06.2022 12:26
Brussels Airlines - samolot
fot. Philippe Clement/UIG Diverse/East News

Linie lotnicze Brussels Airlines odwołały 148 lotów z letniej siatki. Wszystko z powodu konfliktu między personelem a kierownictwem firmy – informuje dziennik „Het Nieuwsblad”. Piloci oraz personel pokładowy narzekają na przeciążenie pracą oraz niskie zarobki. Pasażerowie muszą przygotować się na utrudnienia. 

To już kolejna linia lotnicza w Europie, która zmaga się z ogromnymi problemami i musi odwoływać loty. W większości przypadków jest to jednak związane z brakami kadrowymi na lotniskach. W ostatnim czasie linia eastJet musiała anulować 240 rejsów, bo nie mogła poradzić sobie chaosem panującym w porcie Londyn-Gatwick. Z kolei hiszpański przewoźnik Iberia poinformował, że z powodu utrudnień i kolejek na lotnisku Madryt-Barajas, na swoje loty nie zdążyło od marca około 15 tys. pasażerów

Teraz zakłócenia czekają klientów belgijskiej linii Brussels Airlines. Część osób będzie musiała zmienić swoje plany wakacyjne. 

Brussels Airlines. Odwołano 148 lotów z letniej siatki

Aby zmniejszyć obciążenie personelu, kierownictwo Brussels Airlines usuwa 148 lotów z letniego rozkładu – przekazał w komunikacie przewoźnik. "Pasażerowie anulowanych lotów otrzymają alternatywne propozycje połączeń" – napisano.

Jak wyjaśnił "Het Nieuwsblad" niecodzienna decyzja linii lotniczych wynika z niezadowolenia pracowników. Media informowały wcześniej o groźbie strajku pilotów. "Pracownicy personelu pokładowego narzekają na przeciążenie pracą, natomiast piloci domagają się wyższych zarobków" – napisano w dzienniku.

Rzeczniczka firmy Maaike Andries wskazuje, że ucierpi jedynie niewielki procent pasażerów, albowiem Brussels Airlines obsługują dziennie około 200 lotów.

Z informacji dziennika "De Standaard" wynika, że na odwołanie części lotów zdecydowały się także linie Swiss Air Lines. Uzasadnienie szwajcarskiego przewoźnika, podobnie jak Brussels Airlines spółki zależnej Lufthansy, jest jednak inne – brak pracowników.

Braki kadrowe to bolączka nie tylko linii lotniczych, ale także wielu lotnisk. W porcie lotniczym Schiphol w Amsterdamie brakuje 1,2 tys. pracowników, natomiast lotnisko w Brukseli ogłosiło niedawno, że ma tysiąc wakatów.

Źródło: PAP, Simple Flying