Zamknij

Fala upałów nad Europą. Ostrzeżenia przed wysoką temperaturą na południowym wschodzie kontynentu

30.07.2021 14:52
Upał w Europie
fot. Ukrinform/East News

Nad nasz kontynent nadciąga kolejna fala upałów. Tym razem uderzy ona w jego południowo-wschodnią część. Szczególnie wysokie temperatury zapowiadane są w Bośni i Hercegowinie, Grecji, Albanii czy Serbii.

Osoby, które uwielbiają słońce i gorące powietrze, nie mogą w te wakacje narzekać. Lato 2021 rozpieszcza wysoką temperaturą. I przy okazji niestety także ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi w postaci trąb powietrznych, gwałtownych burz i ulew.

Wygląda na to, że kolejny weekend upłynie również pod znakiem upałów. Tym razem jednak będą one głównie rejestrowane w południowo-wschodniej części Starego Kontynentu. Najcieplej ma być w Grecji, Rumunii, Serbii, Macedonii Północnej czy w Albanii. Specjaliści mówią nawet o 43 stopniach w cieniu.

Fala upałów nad Europą. Ostrzeżenia przed wysoką temperaturą na południowym wschodzie kontynentu

Już w ciągu ostatnich kilku dni wiele regionów na południu Europy zmagało się z bardzo wysoką temperaturą. Jak podaje portal TVN Meteo, w środę w środkowej części Albanii zanotowano 41 stopni Celsjusza.

Z kolei w czwartek takie upały zanotowano także w Bośni i Hercegowinie. Tutaj jednak słupki rtęci pokazywały jeszcze wyższe wartości - aż 42 stopnie.

Meteorolodzy nie mają jednak wątpliwości, że to dopiero początek i cały weekend będzie upalny. Szczególnie gorąco ma być w Grecji, Rumunii, Macedonii Północnej czy Albanii. Szacuje się, że temperatura wzrośnie tu nawet do 43 stopni.

W związku z tym władze wielu krajów wydają ostrzeżenia przed upałami i zalecają, aby w takim czasie o siebie zadbać. Rekomenduje się pozostawanie w domu, zakrywanie głowy, a także picie dużej ilości wody.

Źródło: TVN Meteo