Zamknij

Faro: co zobaczyć i jak dojechać? Przewodnik po Faro

Nina Czochara
01.08.2019 16:08

Faro jest największym miastem regionu Algarve na południu Portugalii. Choć wiele osób odstrasza szereg ciągnących się na wybrzeżu kompleksów hotelowych, miejsce to może pochwalić się wieloma niezwykłymi zakątkami. Romantyczne uliczki Starego Miasta, zabytkowe obiekty, piękne plaże w okolicy oraz tętniący życiem klimat – odkrywamy największe atrakcje Faro. 

Faro w Portugalii
fot. Shutterstock

Faro, w których znajduje się jedno z lotnisk Portugalii, bardzo często stanowi jedynie swoisty punkt przesiadkowy w drodze do Lizbony czy Porto. Zanim rozpoczniemy wycieczkę po kraju, warto zwiedzić najważniejsze atrakcje tego miasta. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Faro i jak dojechać do miasta.

Faro: 5 miejsc, które warto zobaczyć

1. Stare Miasto i katedra Se de Faro

Sercem Faro jest średniowieczne Stare Miasto otoczone zabytkowymi murami i skrywające wiele architektonicznych perełek. Budynki tworzące tę niezwykłą przestrzeń pochodzą nawet z IX w. Do najbardziej charakterystycznych obiektów należy Arco da Vila – brama prowadząca niegdyś do miasta i stanowiąca najlepszy przykład włoskiej architektury neoklasycznej na wybrzeżu.

Katedra Se de Faro
fot. Shutterstock

Wśród zabytków warto wymienić XIII-wieczną katedrę Se – z pierwotnej świątyni do dziś zachowała się jedynie dzwonnica. Kościół, łączący w sobie styl gotycki i barokowy, przebudowano całkowicie w 1755 roku. Warto wejść na szczyt dzwonnicy, skąd roztaczają się widoki na miasto oraz Ocean Atlantycki.

Zobacz także

2. Kaplica Kości

Kaplica Kości znajduje się w obrębie Starego Miasta, a dokładniej kompleksu XVIII-wiecznego kościoła Carmo (Igreja Nossa Senhora do Carmo). Miejsce to uznawane jest za jedną najbardziej poruszających atrakcji Faro. Ściany i sufit kaplicy – na co wskazuje sama nazwa – wyłożone są kośćmi i czaszkami z ponad tysiąca szkieletów… należących do mnichów. Kości zostały wydobyte z pobliskiego, zatłoczonego cmentarza w XIX w. Obecnie są precyzyjnie poukładane w geometryczne wzory i tworzą wnętrze kaplicy. Wejście do obiektu prowadzi przez główny kościół, co czyni to miejsce jeszcze bardziej niezwykłym.

3. Park przyrody Ria Formosa

To wyjątkowe miejsce dla wielbicieli przyrody – słynie z wielu gatunków ptaków oraz zwierząt morskich. Park Ria Formosa obejmuje odcinek wybrzeża rozciągający się między miastami Faro i Tavira. Jest to jeden z największych chronionych terenów lagunowych w Europie.

Ria Formosa
fot. Shutterstock

Najlepszym pomysłem na poznanie piękna parku Ria Formosa jest wycieczka łodzią. Park jest dobrym miejscem do obserwacji nie tylko rzadkich gatunków ptactwa wodnego, a także… podchodzących do lądowania samolotów. W pobliżu znajduje się bowiem lotnisko Faro. 

Zobacz także

4. Faro i pobliskie plaże

W samym Faro nie ma rozległej, miejskiej plaży, ale kilka kilometrów dalej znajdziemy urokliwe, piaszczyste zakątki. Warto odwiedzić niezwykle malowniczą Ilha Deserta – spokojną plażę na niezamieszkałej wyspie. Można tam dopłynąć z Faro łódką lub niewielkim statkiem, podziwiając jednocześnie urokliwe zakątki parku Ria Formosa.

Ilha do Farol
fot. Shutterstock

W pobliżu znajduje się Ilha do Farol. Nie jest tak kameralna jak Ilha Deserta, ale z pewnością warto ją odwiedzić. Plaża swoją nazwę zawdzięcza latarni morskiej z 1851 roku. Miejsce to słynie również z przepięknych muszelek.

5. Pałac Estoi

Wybierając się w ten region Portugalii samochodem, warto zobaczyć też niewielkie miasteczko Estoi, położone ok. 10 km na północ od Faro. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych tego miejsca jest XIX-wieczny, neorokokowy pałac – Palacio de Estoi. Budowla prezentuje się naprawdę imponująco. Kompleks został otoczony pięknymi ogrodami z egzotyczną roślinnością, fontannami, zacisznymi alejami i tarasami wyłożonymi charakterystycznymi dla Portugalii azulejos (niebiesko-białymi płytkami).

Pałac Estoi
fot. pixabay

Warto przespacerować się też po bogato zdobionych wnętrzach pałacu. W Palacio de Estoi znajdują się odrestaurowane sale z licznymi zdobieniami i rzeźbami, które prezentują się naprawdę ciekawie. Część pałacu została przebudowana na hotel. 

Zobacz także

Pogoda w Faro: kiedy jechać?

Do Faro, jak i całego regionu Algarve, można przyjeżdżać przez cały rok. Warto jednak mieć na uwadze, że między grudniem a marcem jest duże prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu. 

Najgorętszym okresem jest oczywiście sezon wakacyjny – czerwiec, lipiec, sierpień – kiedy temperatura powietrza nierzadko sięga powyżej 30˚C, a wody ponad 20˚C. Warto jednak przygotować się na sporą liczbę turystów, zarówno w mieście, jak i na plażach, oraz wyższe ceny zakwaterowania.

Dobrym okresem na wyjazd jest kwiecień (ok. 20˚C), maj (ok. 22˚C), druga połowa września (ok. 26˚C) i październik (ok. 23˚C) – nie ma tak wysokich temperatur, więc to lepszy czas na zwiedzanie, a jednocześnie turystów jest zdecydowanie mniej. 

Faro: dojazd z lotniska do centrum miasta

Lotnisko Faro w Portugalii (FAO) jest jedynym portem lotniczym w południowej części Portugalii. Od centrum miasta oddalone jest o ok. 5 km. Zaletą tego portu jest również to, że latają tutaj tanie linie lotnicze z Polski – m.in. easyJet. Za bilet w obie strony z Warszawy do Faro zapłacimy ok. 400 zł. Jak najlepiej dojechać z lotniska do centrum Faro?

  • Autobusem. Popularna jest linia Circuit 16 nazywana też „różową linią”. Do najważniejszych punktów miasta można dojechać też linią 14 i 17. Przystanek autobusowy znajduje się tuż przed budynkiem lotniska. Podróż do miasta trwa około 20 minut, a bilet w jedną stronę kosztuje ok. 2,5 euro.
  • Samochodem. Jeśli chcemy zwiedzić cały region i odwiedzić jednocześnie najpiękniejsze plaże Algarve, warto jeszcze na lotnisku wynająć własny samochód. Najlepiej zarezerwować samochód wcześniej, przed internet – wtedy będziemy mieć lepszy wybór i korzystniejsze ceny.

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC