Zamknij

Ferie zimowe 2021 spędzimy w domu? "Nasze stanowisko jest bezwzględne"

26.11.2020 10:09
Narty w Tatrach
fot. Andrzej Iwanczuk/Reporter/East News

Z naszego punktu widzenia komunikat jest jednoznaczny: jeżeli chodzi o ferie, zostań w domu – powiedział Adam Niedzielski w czasie konferencji prasowej. Dodał, że ostateczne decyzje o obostrzeniach w ferie zimowe będą powiązane z tym, jakie rozwiązania zostaną wypracowane w mechanizmie europejskim. Na forum europejskim są bowiem prowadzone rozmowy w tej sprawie.

Minister zdrowia podkreślił, że rozwiązanie dotyczące ferii ma nas uchronić przed trzecią falą pandemii, która na dodatek miałaby okazję spotkać się ze szczytem zachorowań na grypę występującym w lutym, czy na przełomie lutego i marca.

– Dlatego z całą stanowczością, determinacją i siłą będziemy namawiali i będziemy przygotowywali takie rozwiązania w zakresie obostrzeń, które dają szansę na obronienie się przed tym zagrożeniem – oświadczył Adam Niedzielski.

Ferie 2021 pod hasłem "zostań w domu"

Minister zdrowia został w zapytany o apel samorządowców z południa Polski o otwarcie hoteli dla gości, którzy przedstawią negatywny wynik testu na koronawirusa oraz o możliwość "rozbicia" ferii na kilka terminów. 

Szef resortu zdrowia zaznaczył w odpowiedzi, że najważniejszym wyznacznikiem dla rządu jest bezpieczeństwo. "Wysiłek, który podejmujemy i podejmowaliśmy nie może być zaprzepaszczony przez krótkoterminową przyjemność" – powiedział.

Niedzielski wyjaśnił, że w obawie przed trzecią falą pandemii podjęto decyzję o skumulowaniu ferii w jednym terminie. Dodał, że ferie powinny odbywać się pod hasłem "zostań w domu".

– Mimo różnych sygnałów pojawiających się, jak będą wyglądały ferie, nasze stanowisko jest konserwatywne, bezwzględne: ferie spędzamy w domu. To jest jedyna broń, która nas może uchronić przed trzecią falą pandemii – podkreślił.

Zobacz także

Zobacz także

Ferie 2021. Obostrzenia na szczeblu europejskim

Odnosząc się do zamykania stoków narciarskich, minister zdrowia poinformował, że na forum europejskim prowadzone są rozmowy o tym, aby skoordynować decyzje o czasie trwania ferii zimowych i o obostrzeniach, które będą w tym zakresie nakładane.

– Ostateczne decyzje dotyczące tego, jak w ferie będą wyglądały różne obostrzenia [...], będą powiązane z tym, jakie rozwiązania zostaną wypracowane w mechanizmie europejskim – zaznaczył Niedzielski.

–  Z tego co wiem, rządy niektórych krajów już bardzo wyraźnie powiedziały, że będą zamykały swoje ośrodki narciarskie i oczekują tego od innych krajów po to, żeby nie psuć – na zasadzie, że gdzieś można, a gdzieś nie można - ogólnego standardu solidarności czy odpowiedzialności europejskiej, również w zakresie pandemii –  dodał.

Źródło: PAP