Zamknij

Ferie zimowe 2021 za granicą - gdzie można jechać na narty i jakie są obostrzenia w innych krajach?

04.01.2021 10:54
Ferie zimowe 2021 za granicą - gdzie można jechać na narty i jakie są obostrzenia w innych krajach?
fot. SHUTTERSTOCK

Rokrocznie podczas ferii zimowych wiele osób decydowało się na wyjazd w góry - śnieg na ulicach i liczne stoki narciarskie niewątpliwie kusiły turystów. W 2021 zimowa przerwa od szkoły będzie jednak wyglądać zupełnie inaczej. Stoki są zamknięte, a w hotelach w Polsce nie można nocować. Jak zatem przedstawia się sytuacja za granicą i gdzie w czasie ferii można wyjechać na narty?

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 17 grudnia 2020, minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że od 28 grudnia do 17 stycznia obowiązuje kwarantanna narodowa. Tym samym wprowadzone zostały nowe obostrzenia, m.in. zamknięcie hoteli (dostępne są jedynie dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze), zamknięcie stoków narciarskich, ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych czy 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

W związku z wprowadzeniem nowych ograniczeń, wiele osób zaczęło szukać w sieci informacji o możliwości wyjechania na narty w ferie zimowe 2021 za granicę. Zanim jednak zdecydujemy się zaplanować taki wyjazd, powinniśmy sprawdzić, jak obecnie przedstawia się sytuacja z obostrzeniami w danym kraju, na przykład, czy otwarte są stoki i czy trzeba mieć ze sobą aktualny test na koronawirusa. 

Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje o obecnie obowiązujących obostrzeniach w takich krajach jak Austria, Słowacja, Czechy, Szwajcaria, Włochy oraz Francja.

Wyciągi narciarskie mogą być jednak otwarte?

Austria wprowadziła trzeci lockdown

Wyjazd do Austrii na narty w ferie zimowe 2021 nie będzie możliwy. Przede wszystkim od 26 grudnia wprowadzony został tam trzeci lockdown. Do 18 stycznia zamknięte będą m.in. restauracje i hotele. I choć niektóre stoki narciarskie mogą funkcjonować (o tym, czy będą czynne, mają samodzielnie decydować poszczególne landy), to jednak zamknięcie bazy noclegowej powoduje, że wyjazd w tym okresie nie jest możliwy. Ponadto osoby, które wjeżdżają do Austrii z krajów nieujętych na liście państw bezpiecznych, zobowiązane są do odbycia 10-dniowej kwarantanny. Do krajów bezpiecznych należą: Australia, Finlandia, Irlandia, Islandia, Japonia, Nowa Zelandia, Norwegia, Korea Południowa, Urugwaj, Watykan. Oznacza to, że osoby przyjeżdżające do Austrii z Polski są zobowiązane odbyć kwarantannę.

Czechy, Słowacja, Włochy i Francja z zamkniętymi stokami narciarskimi

Także wyjazd do Czech w ferie zimowe 2021 nie jest możliwy. Jak czytamy na oficjalnej stronie rządowej, podróżni z Polski mogą wjechać na terytorium Czech jedynie w uzasadnionych przypadkach (np. leczenie, podróż służbowa) o ile posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa. Przyjazd do Czech na okres powyżej 24 h wymaga: wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego, okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72h przed wjazdem lub poddania się testowi PCR w ciągu 5 dni od przyjazdu i przedłożenia wyniku badania do regionalnej stacji higieny. W przeciwnym wypadku obowiązuje kwarantanna.

Co więcej, 27 grudnia zamknięte zostały wszystkie ośrodki narciarskie w Czechach. Ograniczenie to ma obowiązywać do 10 stycznia.

Także na Słowacji stoki narciarskie są zamknięte. Obostrzenie obowiązuje od 1 do 24 stycznia. Wszystko oczywiście z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem. Warto także w tym miejscu wspomnieć, że od dnia 16 listopada 2020 roku obywatele polscy wjeżdżający do Republiki Słowackiej zobowiązani są do przedstawienia zaświadczenia o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19 lub muszą się poddać obowiązkowej kwarantannie.

Również we Włoszech stoki narciarskie są nieczynne. Choć początkowo planowano otwarcie sezonu dla narciarzy 7 stycznia, to na początku miesiąca poinformowano o przedłużeniu obowiązujących ograniczeń - stoki czynne będą od 18 stycznia. 

Obecnie we Francji stoki narciarskie są zamknięte, ale ograniczenie to obowiązuje do 6 stycznia. Bardzo możliwe zatem, że w czwartek stoki zostaną otwarte. Warto także w tym miejscu wspomnieć, że Polacy mogą wjechać do Francji bez obowiązku odbywania kwarantanny. Nie muszą także pokazywać negatywnego wyniku na koronawirusa.

Szwajcaria otwarta dla narciarzy

Jedynym krajem alpejskim, w którym stoki narciarskie są otwarte, jest Szwajcaria. W ośrodkach narciarskich wprowadzono jednak pewne zasady, m.in. na wyciągach i w kolejach linowych jest obowiązek zasłaniania ust i nos. Co więcej, od 19 grudnia 2020 roku osoby przyjeżdżające do Szwajcarii z Polski nie będą podlegać kwarantannie. 

Szwajcaria znosi kwarantannę dla Polaków. Pozostawia też otwarte stoki narciarskie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje jednak o unikanie podróży zagranicznych, które nie są koniecznie. Informuje także, że podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju.

RadioZET.pl