Zamknij

Dokąd Polacy planują wyjechać na ferie zimowe? Te zagraniczne kierunki są najpopularniejsze

19.01.2022 15:47
Pasażerowie na lotnisku
fot. Shutterstock

Ferie zimowe 2022 wystartowały w kilku województwach w Polsce. Część osób chce spędzić dwutygodniową przerwę w kraju, inni planują wyjazd za granicę. Opcji wypoczynku – czy to pod palmami, czy na narciarskim stoku – w tym roku jest naprawdę wiele. Gdzie Polacy planują spędzić urlop zimowy i jakie są ceny wyjazdów? 

Okres ferii zimowych 2022, które rozpoczęły się w Polsce w połowie stycznia i – w zależności od województwa – trwają do końca lutego to coraz popularniejszy czas na zagraniczny urlop, nie tylko rodzinny, ale też w gronie przyjaciół czy we dwoje. W pięciu województwach – kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim – przerwa w nauce szkolnej już trwa, niezdecydowani nadal mogą jednak zaplanować wypoczynek last minute za granicą. Portal Wakacje.pl podpowiada, gdzie warto polecieć na urlop z lotnisk regionalnych i ile to kosztuje.

Ferie 2022. Najpopularniejsze zagraniczne kierunki wśród Polaków

Najchętniej wybieranym kierunkiem na ferie zimowe wśród osób planujących wyjazd z biurem podróży jest Egipt – podają Wakacje.pl. Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się także Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie, a z dalszych kierunków – Dominikana, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Meksyk, Malediwy i Zanzibar.

– Tylko w pierwszym tygodniu stycznia wyjazdy w okresie ferii zimowych stanowiły jedną czwartą wszystkich dokonanych rezerwacji. Zdecydowana większość naszych klientów spędzi ten czas w Egipcie, który przez cały rok gwarantuje słoneczną pogodę, a także słynie z szerokiej oferty hoteli z atrakcjami dla dzieci i dorosłych – mówi Marzena German z Wakacje.pl.

Ile kosztuje wyjazd do ciepłego kraju w okresie ferii?

Okazuje się, że ceny wycieczek na ferie zimowe do ciepłych krajów są na porównywalnym poziomie względem końca ubiegłego roku. Jeśli jednak zdecydujemy się na wyjazd last minute z rezerwacją na około dwa tygodnie przed wylotem, można znaleźć oferty przecenione nawet o 30-40 procent.

Za tygodniowy wypoczynek w 5-gwiazdkowym hotelu w drugiej połowie stycznia w Egipcie zapłacimy od około 1900 złotych za osobę. Ferie zimowe na Teneryfie to koszt rzędu 2300 zł/os. (4-gwiazdkowy hotel z dwoma posiłkami w cenie).

Taniej będzie w Hiszpanii kontynentalnej (od 1400 zł/os. z wyżywieniem), na Malcie (od 1000 zł/os. z wyżywieniem) oraz na Riwierze Tureckiej (od 1300 zł/os. za wypoczynek all inclusive w 5-gwiazdkowym resorcie).

Z krajów egzotycznych najkorzystniej cenowo wypadają Zjednoczone Emiraty Arabskie. Tygodniowy urlop all inclusive zarezerwujemy tutaj od 3300 zł od osoby. Ferie zimowe na rajskiej Dominikanie to koszt rzędu 5330 zł/os. za 7-dniowy pobyt, a w Meksyku – 6000 zł/os.

Ferie 2022 na stoku narciarskim 

W ferie zimowe biura podróży nie zapominają o miłośnikach białego szaleństwa. Na narty można się wybrać samolotem – na przykład z Warszawy do Włoch albo do Turcji do regionu narciarskiego Kayseri w Centralnej Anatolii, ale też do Andory. Ceny w każdym z tych krajów zaczynają się od 2,5 tys. zł od osoby.

Inną opcją jest wyjazd na narty do Słowenii, w tamtejsze Alpy. Tygodniowe pobyty z przelotem w okresie ferii to wydatek rzędu 3,5 tys. zł od osoby.

Oczywiście w ofercie znajdują się też hotele w najpopularniejszych regionach narciarskich Europy, do których dojedziemy własnym samochodem. Począwszy od polskich gór, przez Słowację, Czechy, Austrię, Włochy, aż po Szwajcarię i Francję. Ceny takich wyjazdów zaczynają się od 575 zł od osoby za tygodniowy pobyt w apartamencie z własnym wyżywieniem.

Źródło: Materiały prasowe