Zamknij

Ferie zimowe we Włoszech? Wielu Polaków podróżujących z dziećmi może mieć problem

28.01.2022 09:24
Włochy - ferie zimowe
fot. Shutterstock

Polacy wyjeżdżający na ferie do Włoch muszą pamiętać o tym, że przepustka covidowa jest tam ważna przez 6 miesięcy, a nie przez 9, jak w większości europejskich państw. Takie regulacje mogą przysporzyć problemów rodzinom podróżującym z dziećmi. 

Włochy podjęły decyzję o skróceniu od 1 lutego ważności przepustki covidowej. Dokument taki będzie akceptowany wyłącznie 6 miesięcy od przyjęcia pełnej dawki. Ważność certyfikatu będzie można przedłużyć, przyjmując dawkę przypominającą szczepionki przeciwko Covid-19. 

Jakie restrykcje czekają tych, którzy nie mają ważnego certyfikatu covidowego? Przede wszystkim już po przylocie do Włoch muszą odbyć 5-dniową kwarantannę. Dodatkowo nie można korzystać m.in. z transportu publicznego, hoteli, restauracji czy stoków narciarskich. Takie zasady obowiązują wszystkich dorosłych oraz dzieci, które ukończyły 12 lat. Okazuje się, że niedopilnowanie terminu ważności paszportu covidowego może przysporzyć sporo problemów.

Włochy na ferie? Sprawdź certyfikat Covid swojego dziecka

Zmiany we Włoszech od 1 lutego są szczególnie ważne w przypadku dzieci powyżej 12 lat, które drugą dawkę szczepionki otrzymały więcej niż pół roku temu, a zatem w świetle włoskich przepisów, nie mają ważnego Green Pass.

Podczas planowania podróży trzeba zatem dokładnie sprawdzić datę ważności certyfikatu. Wynika to z kalendarza szczepień i tego, że wiele dzieci zostało zaszczepionych drugą dawką na przykład w lipcu zeszłego roku, a trzeciej jeszcze nie otrzymały, bo przepisy w Polsce są inne. Ich przepustka covidowa w Italii jest już nieważna, bo minęło więcej niż sześć miesięcy. 

–  Osoby niepełnoletnie, których ważność certyfikatu według prawa włoskiego wygasła, a nie mogą zaszczepić się jeszcze dawką przypominającą, będą traktowane jak osoby niezaszczepione i nie będą mogły korzystać z m.in. hoteli, wyciągów narciarskich, transportu zbiorowego, restauracji itp. Włoskie przepisy nie przewidują w tym zakresie wyjątków, mimo że w Polsce nie jest jeszcze podawana dawka przypominająca osobom niepełnoletnim – czytamy na stronie MSZ.

Sprawa półrocznej ważności Green Pass we Włoszech dotyczy nie tylko Polaków, zwłaszcza rodzin z dziećmi w wieku powyżej 12 lat, ale także turystów z innych państw europejskich. Warto podkreślić, że dzieci do 12 roku życia nie obowiązuje wymóg posiadania takiego certyfikatu, jednak muszą podróżować z zaszczepionymi rodzicami/opiekunami. 

Polskie Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że od piątku rozpocznie proces wystawiania skierowań na szczepienia dawką przypominającą dla dzieci w wieku 12-15 lat. To zaś oznacza, że nastolatki z tej grupy wiekowej, zaszczepione drugą dawką więcej niż pół roku temu będą miały ważny Green Pass po trzecim szczepieniu i dopiero wtedy bez przeszkód będą mogły przyjechać na ferie do Włoch.

W niemal wszystkich miejscach publicznych we Włoszech, w tym także w środkach transportu, w hotelach i w lokalach gastronomicznych wymagany jest tzw. Super Green Pass, wystawiany wyłącznie na podstawie wyzdrowienia w ciągu ostatnich sześciu miesięcy lub szczepienia. Ważny certyfikat mają zatem przede wszystkim osoby zaszczepione trzecią dawką szczepionki.

Źródło: PAP (Sylwia Wysocka), gov.pl