Zamknij

Fidżi - raj na końcu świata. Sprawdź, kiedy lecieć tu na wakacje i jakie atrakcje czekają na miejscu

15.06.2021
Aktualizacja: 15.06.2021 17:33
Fidżi
fot. Shutterstock

Wakacje na Fidżi to marzenie wielu podróżników. Gdzie znajdują się te wyspy i jak tu dolecieć? Sprawdź, jaka pogoda panuje na Fidżi, a także, na jakie atrakcje mogą liczyć turyści, którzy planują tu wczasy. 

Fidżi to wyspiarski kraj, który położony jest w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego na wschód od Vanuatu, na zachód od Tonga i na południe od Tuvalu. W skład tej malowniczej republiki wchodzi ponad 300 wysp, z czego na 100 nikt nie mieszka. W dodatku 90 proc. terytorium Fidżi stanowi turkusowa woda.

Nic dziwnego, że to miejsce stało się marzeniem wielu podróżników z całego świata. Oferuje ono bowiem ciepłą i przejrzystą wodę, bujną i dziką roślinność, białe plaże pełne drobnego piasku, mnóstwo słońca, możliwość zobaczenia egzotycznych zwierząt, a także niezwykłą kulturę.

Jak dostać się na wakacje na Fidżi? Poznajcie zbiór najważniejszych informacji na temat wczasów w tym miejscu. Sprawdźcie, jakie ceny obowiązują na wyspach, jakie atrakcje czekają na turystów, a także, na jaką pogodę mogą tu liczyć.

Fidżi - gdzie leżą rajskie wyspy

Fidżi to archipelag kilkuset wysp, które leżą w Melanezji. Od Australii dzieli je ok. 2800 km, a od Nowej Zelandii ok. 2000 km. Kraj zamieszkuje ok. 800 tys. osób - w skład ludności republiki wchodzą Fidżyjczycy, Hindusi, Chińczycy, ale też Europejczycy i inni mieszkańcy Oceanii. Warto dodać, że dwie największe wyspy to Viti Levu i Vanua Levu - ta pierwsza stanowi aż połowę powierzchni państwa i tu też znajduje się jego stolica Suva. Na turystów czeka tutaj także najwyższe wzniesienie na wyspach - Tomanivi o wysokości 1324 m n.p.pm.

Główną religią na Fidżi jest protestantyzm - to wyznanie deklaruje aż 53 proc. mieszkańców wysp. Następny w kolejności jest hinduizm - 27,9 proc., później katolicyzm - 9 proc. i islam - 6,3 proc.

Wśród ponad 300 fidżyjskich wysp znajdziemy tu kilka takich, które są niezwykle luksusowe. Cechują się one tym, że podejmują czasami jednocześnie jedynie 10-12 osób. Każda z nich może liczyć na ekskluzywny bungalow z własnym kawałkiem plaży oddzielonym od reszty wczasowiczów. Obsługa hotelowa jest tutaj na bardzo wysokim poziomie, ale i ceny nie należą do najniższych.

W archipelagu znajdziemy także Denarau Island, na której zlokalizowane są dwa hotele Sheraton. Uchodzą one za jedne z najbardziej luksusowych obiektów noclegowych na całym świecie.

Wczasy na Fidżi - ceny i loty

Jeżeli chcecie wybrać się na Fidżi, musicie pamiętać o wymianie pieniędzy na tutejszą walutę - dolar fidżyjski (FJD). Obecnie 1 dolar fidżyjski to 1,82 zł. Jest on mniej więcej warty tyle, co dolar australijski. Jeżeli nie uda wam się wymienić pieniędzy przed wyjazdem na Fidżi, możecie to zrobić na lotniskach lub w kantorach na miejscu.

Warto pamiętać, że na wyspach występują 3 języki - angielski, fidżyjski, hindustani. Ze względu na to, że głównym źródłem dochodu Fidżyjczyków jest turystyka, niemal każdy mieszkaniec płynnie mówi po angielsku, dzięki czemu łatwo się tu porozumieć.

Zobacz także: Karaiby: najpiękniejsze wyspy. 10 miejsc, które warto zobaczyć

Z Polski można się dostać na wyspy Fidżi z pomocą biur podróży. Organizują one wycieczki łączące zwiedzanie i wypoczynek. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wakacje w tak odległej egzotyce kosztują. Średnia cena ok. 15-dniowej wycieczki to koszt 15 tys. zł za osobę.

Fidżi leży ok. 15,6 tys. km w linii prostej od Warszawy. Lot tutaj trwa nawet 19,5 h. Nic więc dziwnego, że wycieczki na wyspy nie należą do najtańszych.

Z kolei na miejscu czeka was duże zaskoczenie. Fidżi to jeden z najtańszych krajów w tej części Pacyfiku. Ceny podstawowych produktów - w tym artykułów spożywczych - są niskie.

Kiedy lecieć na Fidżi - pogoda na wyspach

Fidżi leży w strefie równikowej, dlatego też panuje tutaj klimat równikowy bardzo wilgotny. Planując wakacje na Fidżi, warto pamiętać, że od listopada do kwietnia występują tutaj cyklony tropikalne. Najwyższe średnie temperatury powietrza rejestrowane są od grudnia do marca i oscylują one wokół 30 stopni Celsjusza. Najniższe z kolei przypadają na lipiec i sierpień, ale wciąż jest tu wtedy ok. 27 stopni.

Temperatura wody wokół wysp fidżyjskich waha się od 25 do 28 stopni - w zależności od miesiąca. Turyści mogą zatem zażyć tutaj ciepłych kąpieli w przezroczystej wodzie, która umożliwia obserwowanie tutejszej bogatej rafy koralowej.

Lato trwa tu od listopada do maja, a zima od czerwca do końca października. W porze letniej należy spodziewać się dość regularnych opadów deszczu. Na Fidżi dość często pada - zaledwie 58 dni w ciągu całego roku to dni suche.

Zobacz także: Mauritius w końcu otwiera się na turystów. Znamy warunki wjazdu i datę otwarcia

Atrakcje na Fidżi

Fidżi to prawdziwy raj na Ziemi. Ten malowniczy archipelag oferuje nie tylko możliwość opalania się na białym piasku i zażywania kąpieli w turkusowych wodach Pacyfiku. To także doskonałe miejsce dla miłośników sportów wodnych i całego podwodnego świata. Nie bez powodu zjeżdżają tutaj fani nurkowania, snorkelingu, surfingu i żeglarstwa.

Miłośnicy zwierząt i roślin również będą mieli tutaj co robić. Pod wodą można spotkać nawet dwutonowe manty czy żółwie. Szacuje się, że w pobliskich wodach żyje aż 1500 gatunków zwierząt. Nie można również zapominać o przepięknej kolorowej rafie koralowej.

Na turystów czeka tutaj magiczna zatoka Likuliku - z jej wód wprost nie chce się wychodzić, położone na wyspie Ovalau miasto Levuka - stara kolonialna stolica Fidżi, wioska Lovoni, która leży w kraterze nieaktywnego już wulkanu, Ogród Śpiącego Giganta - znajduje się u podnóża Nausori Highlands około 10 minut jazdy na północ od miasta Nadi - można tu zobaczyć tysiące storczyków, tropikalnych drzew i krzewów.

Szczepienia przed wyjazdem na Fidżi

Przed wyjazdem na Fidżi warto zajrzeć na stronę polskiego ministerstwa zdrowia, gdzie znajdziemy wszelkie niezbędne informacje dotyczące tego, jak się przygotować do wyprawy do magicznego miejsca.

Turyści muszą pamiętać o szczepieniach - niezbędne jest zaszczepienie się przeciw polio, cholerze, durowi brzusznemu, a także wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Na miejscu pamiętajcie również o tym, aby stosować wyłącznie wodę gotowaną lub taką z butelki. Pod żadnym pozorem nie pijcie wody z kranu, bo może się to skończyć zatruciem.

Więcej informacji o egzotycznych miejscach na wakacje znajdziecie tutaj: