Zamknij

Tak Rosjanie przedostają się na wakacje do Europy. "Ruch wzrósł o 30 proc."

09.08.2022 10:37

Fińskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że Rosjanie wykorzystują Finlandię jako kraj tranzytowy w drodze na wakacje do innych państw. Po zniesieniu ograniczeń w podróżowaniu związanych z pandemią, ruch na granicy rosyjsko-fińskiej wzrósł do 30 proc. w porównaniu z minionym rokiem. W ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się głosy, że powinno zostać wstrzymane wydawanie nowych wiz turystycznych dla Rosjan. 

Finlandia
fot. Shutterstock

Finlandia jest jedynym unijnym sąsiadem Rosji, który wydaje wizy turystyczne jej obywatelom. Inne kraje należące do strefy Schengen, które graniczą z krajem rządzonym przez Putina – Polska, Estonia, Łotwa i Litwa – wprowadziły już ograniczenia dla wydawania rosyjskich wiz. 

Po zamknięciu przestrzeni powietrznej UE dla rosyjskich samolotów, Finlandia stała się ważnym krajem tranzytowym dla Rosjan, którzy chcą udać się do innego miejsca w Europie. W sezonie wakacyjnym obserwuje się wzmożony ruch na granicy rosyjsko-fińskiej i zwiększoną liczbę turystów. Wywołuje to sprzeciw nie tylko partii opozycyjnej fińskiego parlamentu, ale również coraz częściej samych mieszkańców. 

MSZ: Finlandia jako kraj tranzytowy dla Rosjan w drodze na wakacje

Po zniesieniu ograniczeń w podróżowaniu, wprowadzonych wcześniej w ramach walki z Covid-19, ruch na granicy rosyjsko-fińskiej wzrósł od 10 do 30 proc. w porównaniu do wiosny ub.r. – poinformował Jussi Tanner, Dyrektor Generalny Służby Konsularnej w fińskim MSZ, cytowany przez Yle.

W przyszłości fińskie służby mogą nie wydawać wiz Rosjanom, jeśli wcześniejsza wiza była wykorzystana wyłącznie w celu podróży do innego kraju.

Konserwatywna partia opozycyjna fińskiego parlamentu Koalicja Narodowa szczególnie zabiega o wstrzymanie wydawania nowych dokumentów Rosjanom. "Ta sytuacja jest nie do zniesienia. Obywatele Ukrainy są mordowani, w tym cywile, kobiety i dzieci, a w tym samym czasie Rosjanie spędzają wakacje w Unii Europejskiej" – powiedział Jukka Kopra, poseł Koalicji Narodowej. 

Propozycja posłów opozycji pokrywa się z nastrojami społecznymi. Mieszkańcy dostrzegają w swoim kraju duży napływ podróżujących z Rosji i uważają, że powinny zostać wprowadzone ograniczenia.

Kwestia wiz dla Rosjan ma być omawiana na nieformalnych spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej 31 sierpnia.

Plakat przypominający o wojnie przy granicy z Rosją

Na jednym z przydrożnych billboardów znajdujących się przy granicy fińsko-rosyjskiej pojawił się wymowny plakat, którego treść ma przypominać podróżującym Rosjanom o trwającej wojnie. Miejsce na tę reklamę wykupił ruch młodzieżowy Kokoomusnuoret ("Młodzież Nacjonalistyczna") z Finlandii. 

Billboard ma być wyrazem sprzeciwu wobec wydawania wiz obywatelom Rosji, którzy w ten sposób omijają unijne sankcje i przedostają się do Europy. Autorzy chcą również przypomnieć rosyjskim turystom o tym, jaka sytuacja panuje w Ukrainie.

– Kiedy jesteś na wakacjach, wielu Ukraińców zostaje bez domu, do którego można wrócić – brzmi hasło na plakacie.

Źródło: RadioZET.pl/PAP

loader