Zamknij

Formentera: wakacje na wyspie Balearów. Najlepsze plaże i atrakcje

Nina Czochara
07.10.2019 15:36

Formentera to najmniejsza z zamieszkałych wysp archipelagu Balearów. Słynie z dziewiczego charakteru, najpiękniejszych plaż na Morzu Śródziemnym i krystalicznie czystej wody. Tutejsze krajobrazy przypominają raczej egzotyczne Karaiby niż wyspę Morza Śródziemnego. Nic dziwnego, że Formentera jest coraz chętniej odwiedzana przez turystów. Jakie atrakcje oferuje wyspa i jak się na nią dostać? Podpowiadamy.

Formentera
fot. Shutterstock

Formentera, choć znajduje się kilka kilometrów od Ibizy, jest wyspą zupełnie odmienną od swojej „sąsiadki”. Nie ma tutaj rozległych kompleksów hotelowych, głośnych klubów czy parków rozrywki. To miejsce spokojne, dziewicze, niezniszczone turystyką. W krajobrazie wyspy dominują piaszczyste odcinki (najpiękniejsze plaże na Morzu Śródziemnym), lasy piniowe, a także sady pomarańczy i fig.

Formentera jest niewielka, ma 20 km długości, a w najwęższym miejscu zaledwie 2 km. Ze względu na niewielką powierzchnię wystarczy jeden dzień, aby objechać ją w całości wypożyczonym skuterem czy samochodem. Jakie atrakcje czekają na Formenterze, które plaże odwiedzić i jak się dostać na wyspę?

Ses Illetes: rajska plaża Formentery

To najpiękniejsza plaża na Formenterze, położona w najdalej wysuniętej na północ części wyspy. Zajmuje teren chroniony Ses Salines, dlatego Ses Illetes jest jedną z najbardziej dziewiczych, piaszczystych zakątków na wyspie. 

Ses Illetes
fot. Shutterstock

Plaża wyróżnia się jasnym piaskiem, krystalicznie czystą wodą. O wysokiej jakości jej wód świadczy fakt, że od lat wybierana jest najlepszą plażą w Hiszpanii i jedną z najlepszych na świecie. Każdego roku otrzymuje prestiżowe wyróżnienie Błękitnej Flagi. Ogromną zaletą jest też samo położenie – plaża usytuowana na mierzei wbija się niejako w morze, zapewniając dostęp do wody z obu stron. Plaża została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wstęp na teren chroniony jest płatny – turyści muszą zapłacić kilka euro od osoby.

Zobacz także

Cap de Barbaria

To najdalej wysunięty na południe cypel Formentery. Na samym końcu wąskiej, malowniczej drogi, w surowym krajobrazie wznosi się latarnia morska – Far des Cap de Barbaria wybudowana w 1971 roku. Rozciągają się stąd fantastyczne widoki – szczególnie o zachodzie słońca. Tuż obok latarni zachowała się niewielka  grota, która prowadzi do swoistego okienka w urwisku z widokiem na turkusowe wody morza. Na cypel prowadzi droga biegnąca przez spokojny teren rolniczy.

Camí de Sa Pujada: szlak pieszy

Obowiązkowym punktem na mapie atrakcji Formentery powinien być szlak Camí de Sa Pujada. Trasa ta określana jest czasem jako Cami Roma – wszystko dlatego, że stworzyli ją Rzymianie. Do dzisiaj na szlaku zachowały się pozostałości rzymskiego brukowania.

Cała trasa ciągnie się na długości ok. 1,5 kilometra i nie jest trudna do pokonania. Camí de Sa Pujada prowadzi skalistym wybrzeżem przez sosnowy las i wiedzie do imponujących punktów widokowych. Panoramiczne widoki na całą Formenterę i ukryte pomiędzy drzewami zatoczki sprawiają, że regularnie trzeba robić sobie przystanki na pamiątkowe zdjęcia.

Cala Saona

To popularna zatoczka w zachodniej części Formentery. Choć jest niewielka, ma tylko 140 metrów, jest bardzo lubiana i chętnie odwiedzana przez turystów. Wybierają ją przede wszystkim goście okolicznych hoteli i apartamentów, ale także zwolennicy drobnego, białego piasku i dostępu do usług: restauracji i parkingów.

Cala Saona
fot. Shutterstock

Dodatkową zaletą tej zatoczki są znajdujące się po jej lewej stronie doki rybackie, dodające jej tradycyjnego, rybackiego charakteru. Nie trzeba wspominać o krystalicznej wodzie i pluskających dookoła rybach, które widać nawet bez zapuszczania się na głębokie wody.

Playa Migjorn: najdłuższa plaża na wyspie

Najdłuższa plaża Formentery jest uwielbiana przez turystów. Playa Migjorn ciągnie się na południu na długości około 5 kilometrów i dzieli na kilka mniejszych zatoczek i plaż (Es Caló des Mort, Es Copynar, Es Arenals, Es Codol Foradat oraz Es Mal Pas).

Plaża pokryta jest w większości jasnym piaskiem, choć znajdą się też płaskie skały, gdzie można rozłożyć ręcznik. W szczycie sezonu można tam spotkać sporą liczbę turystów. Wzdłuż plaży znajduje się wiele restauracji i kiosków.

Zobacz także

Es Pujos: turystyczne centrum Formentery

To największy ośrodek turystyczny Formentery, latem mocno tętniący życiem. Es Pujos ma własną plażę i promenadę, przy której znajdują się liczne kawiarnie, restauracje i nowoczesne hotele. W tej części wyspy znajduje się wiele plaż. Najpopularniejsza to 700-metrowa, piaszczysta Platja des Pujols – latem mocno zatłoczona i głośna. Warto odwiedzić też oddaloną o ok. 3 km Platja de Llevant.

Faro de la Mola

Warto wybrać się na najbardziej odległy kraniec Formentery (na wschodzie). To tam znajduje się zabytkowa latarnia morska – Faro de la Mola – wzniesiona pod koniec XIX wieku. Imponujące jest jej samo położenie – na wpadających do morza spektakularnych klifach. Widok z tego miejsca, na turkusowe wody Morza Śródziemnego, robi ogromne wrażenie.

Faro de la Mola
fot. Shutterstock

Miejsce to zafascynowała samego Juliusza Verna, który wspomniał o tym miejscu w jednym ze swoich dzieł (Hektor Servadac: podróż wśród gwiazd i planet Układu Słonecznego). Przypomina o tym pomnik z tablicą pamiątkową poświęconą właśnie Verne’owi.

Sant Francesc: w stolicy Formentery

Stolica wyspy jest niewielkim, spokojnym miasteczkiem z białą, niską zabudową. Sant Francesc zamieszkują głównie miejscowi. Serce miasta tworzy obsadzony palmami Placa de la Consitucio z kościołem i ratuszem. To właśnie biały, warowny kościół – Esglesia de Sant Francesc Xavier – jest najcenniejszym zabytkiem stolicy. Poniżej placu biegnie promenada Carrer de Jaume – to tutaj znajdują się liczne kawiarnie, restauracje i sklepy z pamiątkami.  To tutaj spaceruje największa liczba turystów.

Zobacz także

Playa Sa Roqueta

Playa Sa Roqueta, położona na wschodzie Formentery, jest mniej zatłoczona niż słynna Ses Illetes. Otoczona wydmami i roślinnością charakterystyczną dla wybrzeża Morza Śródziemnego, została uznana za obszar chroniony Balearów. Miejsce to wyróżnia się też turkusową wodą wypływającą pomiędzy niewielkie zatoczki. Playa Sa Roqueta jest chętnie wybierana przez naturystów. Wjazd na plażę oraz parking są bezpłatne.

Formentera: jak dotrzeć na wyspę?

Na Formenterę można dotrzeć tylko drogą morską. Promy wypływają m.in. z Ibizy i Majorki. Najczęściej turyści podróżują z sąsiedniej Ibizy, wykupując bilet jednodniowy w obie strony – kosztuje ok. 90 zł. Rejs trwa około 45 minut. Bilety najlepiej zarezerwować przez internet, zazwyczaj będą tańsze, a poza tym będziemy mieć pewność, że ich nie zabraknie, zwłaszcza w sezonie.

Formentera: pogoda. Kiedy warto jechać?

Pełnia sezonu na Formenterze przypada na okres od maja do września. Najwyższych temperatur można spodziewać się w szczycie sezonu letniego (lipiec-sierpień) – temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi wówczas ok. 30 stopni Celsjusza, a wody ponad 20 stopni. Jeśli nie lubimy upałów i tłumów turystów, na wyspę można wybrać się w maju, na początku czerwca lub we wrześniu – ceny na miejscu będą również nieco niższe.

Średnie temperatury na Formenterze:

• Maj – 22 °C w ciągu dnia/14°C
• Czerwiec – 26 °C w ciągu dnia/18°C
• Lipiec – 28 °C w ciągu dnia/21°C
• Sierpień – 29 °C w ciągu dnia/22°C
• Wrzesień – 27 °C w ciągu dnia/20°C

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC