Zamknij

Francja luzuje obostrzenia. Znosi godzinę policyjną i zapowiada otwarcie dyskotek

17.06.2021 13:52

Francja luzuje kolejne restrykcje przeciwepidemiczne. Znosi godzinę policyjną i nakaz noszenia maseczek na zewnątrz. W lipcu natomiast otwarte mają zostać dyskoteki oraz kluby nocne.

Francja luzuje obostrzenia. Znosi godzinę policyjną i zapowiada otwarcie dyskotek
fot. SHUTTERSTOCK

Kolejny europejski kraj, tym razem Francja, zdecydowała się złagodzić obowiązuje do tej pory obostrzenia przeciwepidemiczne. Pierwsze zmiany wejdą w życie już w czwartek, 17 czerwca.

Koronawirus. Francja łagodzi restrykcje i zapowiada otwarcie dyskotek

W środę premier Francji Jean Castex ogłosił, że w czwartek (17 czerwca) zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz. Z kolei od niedzieli nie będzie obowiązywała już godzina policyjna. 

Zasłanianie nosa i ust w otwartej przestrzeni publicznej będzie obowiązywało tylko w określonych sytuacjach, m.in. w zatłoczonych miejscach, w kolejkach czy na stadionach. Nadal jednak trzeba będzie nosić maseczkę w miejscach zamkniętych.

Jednocześnie premier zaapelował o szczepienie się przeciw koronawirusowi. "To najlepsza obrona przed wznowieniem epidemii" - podkreślił.

Jak przypomniał, celem jest osiągnięcie liczby 35 mln Francuzów zaszczepionych dwiema dawkami pod koniec sierpnia, a także 40 milionów osób zaszczepionych po raz pierwszy. 

Ponadto w czwartek minister zdrowia Francji Olivier Veran zapowiedział otwarcie dyskotek oraz klubów nocnych. Obiekty te mają wznowić działalność już w lipcu. Veran zapewnił w stacji BFM TV, że rząd pracuje nad protokołem sanitarnym, a lokale będą mogły zostać ponownie otwarte na specjalnych warunkach.

Epidemia koronawirusa "jeszcze się nie skończyła", ale "cofa się w szybkim tempie" - ocenił minister zdrowia Francji Olivier Veran.
loader

RadioZET.pl/PAP(Katarzyna Stańko)