Zamknij

Pierwszy kraj w UE zakazuje lotów krótkodystansowych. Zmiany już od 1 kwietnia

30.03.2022 09:24
Samolot
fot. Shutterstock

Francja jako pierwszy kraj w UE wprowadza zakaz lotów na krótkich trasach krajowych, które można pokonać pociągiem w ciągu 2,5 godz. Rząd chce w ten sposób zachęcić do korzystania z alternatywnych środków transportu i obniżyć poziom emisji dwutlenku węgla. Okazuje się, że w praktyce takie rozwiązanie wcale nie będzie bardziej ekologicznie.

Pomysł dotyczący wprowadzenia we Francji zakazu lotów krótkodystansowych pojawił się już w minionym roku, ale dopiero od 1 kwietnia 2022 roku rzeczywiście wchodzi w życie. Rozwiązanie ma być częścią ustawy klimatycznej, która ma na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 40 procent do 2030 roku w porównaniu z poziomem z 1990 roku.

Wprowadzenie tych zmian nie jest łatwe, biorąc pod uwagę fakt, że rząd nie chce zbyt mocno uderzać w linie Air France, które i tak w ostatnim czasie zanotowały ogromne straty wywołane pandemią. W efekcie nowe przepisy niewiele zmienią. 

Francja zakazuje lotów krótkodystansowych

Zgodnie z zapowiedzianymi zmianami od 1 kwietnia we Francji zakazane zostaną loty na krótkich dystansach, czyli między miastami, do których można dotrzeć pociągiem w maks. 2,5 godziny

W pierwszej chwili nowy przepis wydaje się bardzo radykalnym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę fakt, że siatka połączeń krajowych we Francji liczy ponad 100 połączeń. W praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Jak zauważa portal Fly4free, w wyniku tych zmian zawieszonych zostanie tylko 5 tras krajowych. 

Okazuje się, że nowy zakaz obejmuje wyłączenie połączenia lokalne, które nie są związane z lotami międzynarodowymi. W praktyce Francuzi nie polecą już z Paryża Orly do Bordeaux, Lyonu, Nantes i Rennes oraz z Lyonu do Marsylii. Z kolei loty z tych miast do największego portu lotniczego Francji, czyli lotniska Charlesa de Gaulle'a, zostają utrzymane. 

Zmiany wydają się tym bardziej absurdalne, że Air France będzie przekładać rejsy z lotnisk objętych zakazem na inne porty. Dla przykładu liczba lotów z lotniska Charlesa de Gaulle'a do Lyonu zostanie zwiększona z pięciu do sześciu. Z kolei częstotliwość rejsów do Nantes zwiększy się z jednego do dwóch dziennie. 

Przypomnijmy, że podobny pomysł na wprowadzenie zakazu krótkich lotów krajowych ma również Hiszpania. Pod koniec minionego roku tamtejszy rząd przekazał, że chce znacząco ograniczyć rejsy na krótkich dystansach - chodzi o połączenia poniżej 500 kilometrów, które można pokonać pociągiem. Celem wprowadzenia takich zmian, tak jak w przypadku Francji, jest zachęcenie ludzi do korzystania z połączeń kolejowych, a tym samym obniżenia emisji dwutlenku węgla.

Źródło: schengenvisainfo.com, Simple Flying, Fly4free