Zamknij

Francja znosi paszporty szczepionkowe. Duże zmiany od 14 marca 2022

04.03.2022 11:14

W czwartek rząd Francji zapowiedział złagodzenie kolejnych restrykcji obowiązujących w kraju. Ogłosił m.in. zniesienie obowiązku przedstawiania paszportu szczepionkowego przed wejściem do miejsc użyteczności publicznej. Nowe przepisy wejdą w życie 14 marca.

Francja znosi paszporty szczepionkowe. Duże zmiany od 14 marca 2022
fot. SHUTTERSTOCK

Znoszenie restrykcji epidemicznych we Francji odbywa się według harmonogramu przedstawionego przez rząd 20 stycznia. Początkowo zlikwidowany został obowiązek noszenia maseczek w otwartych przestrzeniach i nakaz pracy zdalnej. Usunięte zostały również limity miejsc podczas "siedzących" imprez masowych.

Zobacz także: Bali luzuje restrykcje pandemiczne. Skorzystają zaszczepieni

Kolejne ograniczenia zniesiono 16 lutego. Wówczas otwarto dyskoteki i kluby nocne, a klienci barów i restauracji mogą już spożywać posiłki i napoje również przy kontuarze. W międzyczasie zlikwidowano również obowiązek zasłaniania nosa i ust w zamkniętych pomieszczeniach z nielicznymi wyjątkami. W czwartek 3 marca władze Francji ogłosiły złagodzenie kolejnych restrykcji obowiązujących w kraju. W połowie miesiąca znikną paszporty szczepionkowe.

Francja znosi paszporty szczepionkowe. Duże zmiany od 14 marca

Nowe przepisy zaczną obowiązywać w poniedziałek 14 marca. Zgodnie z nimi zniesiony zostanie nakaz przedstawiania paszportów szczepionkowych wszędzie tam, gdzie obowiązywały tego typu dokumenty. Oznacza to, że nie trzeba będzie go już okazywać m.in. przed wejściem do lokali gastronomicznych, kin, muzeów, sal koncertowych, centrów i domów handlowych, dyskotek czy parków rozrywki.

Zaświadczenie o przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 nie będzie również wymagane podczas pobytu w hotelach oraz w transportach dalekobieżnych. Rząd Francji zaznaczył jednak, że paszport covidowy (potwierdzający zaszczepienie lub negatywny wynik testu) nadal będzie sprawdzany w szpitalach i domach opieki.

Na tym jednak nie koniec zmian. Od 14 marca noszenie masek ochronnych nie będzie już obowiązkowe w pomieszczeniach zamkniętych. Wyjątkiem jest transport publiczny, placówki medyczne oraz domy opieki.

Decyzja o zniesieniu restrykcji została podyktowana m.in. coraz lepszą sytuacją epidemiczną w kraju. Od kilku tygodni we Francji odnotowywany jest spadek dziennych zakażeń koronawirusem. Jak przyznały władze, zmniejszyła się również presja na szpitale. 

Przypomnijmy, że paszport szczepionkowy we Francji zaczął obowiązywać od 24 stycznia, a nowe zasady dotyczyły wszystkich powyżej 16. roku życia znajdujących się w miejscach publicznych z wyjątkiem placówek ochrony zdrowia i szpitali. Dzieci w wieku od 12 do 15 lat musiały z kolei przedstawić ważny paszport sanitarny. 

ZOBACZ TAKŻE: Wakacje 2022: dokąd wjedziemy bez szczepienia i testu? Te kraje zniosły restrykcje [LISTA]

loader
Kraków - Wawel
10 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

RadioZET.pl/PAP/gov.pl/gazeta.pl/thelocal.fr