Zamknij

Połowa rejsów odwołana. Kontrolerzy lotów we Francji zapowiadają strajk

15.09.2022 10:54
Lotnisko w Paryżu
fot. Shutterstock

To nie koniec problemów na europejskich lotniskach. Największy związek kontrolerów ruchu lotniczego, SNCTA, zapowiedział na piątek (16 września) strajk we Francji kontynentalnej i za granicą. Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego (DGAC) zwróciła się do linii lotniczych o rezygnację z połowy planowanych lotów tego dnia. Zakłócenia mogą dotknąć wielu podróżujących. 

Sezon wakacyjny za nami, ale pasażerowie planujący podróże lotnicze po Europie wciąż muszą liczyć się z utrudnieniami. W ostatnich dniach informowaliśmy o tym, że lotnisko w Amsterdamie nadal zmaga się z ogromnym chaosem spowodowanym brakami kadrowymi. W porcie tworzą się gigantyczne kolejki pasażerów, a przedstawiciele portu lotniczego apelują nawet do przewoźników, aby ci częściowo anulowali loty.

Okazuje się, że nie tylko holenderskie lotnisko ma problemy. Związek kontrolerów ruchu lotniczego we Francji zapowiedział na piątek strajk, co ma skutkować odwołaniem niemal połowy lotów jednego dnia.

Francja. Kontrolerzy lotów zapowiedzieli strajk na 16 września

Akcja protestacyjna ma rozpocząć się o godz. 6 rano w piątek (16 września) i potrwać całą dobę – do godz. 6 w sobotę (17 września). Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego ostrzega przewoźników przed poważnymi zakłóceniami. Jednocześnie apeluje do pasażerów, że "ci, którzy mogą zrezygnować w tym dniu z podróży, powinni to zrobić". 

Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, strajk kontrolerów lotów może mieć wpływ na ruch europejski, zakłócając trasę samolotów przelatujących nad Francją. DGAC współpracuje "z zarządcą europejskiej sieci (Eurocontrol) w celu zaoferowania liniom lotniczym środków mających na celu obejście krajowej przestrzeni powietrznej" – przekazano. 

Zobacz także: Europejskie linie chciały wznowić loty do Moskwy. Rząd nie wyraził zgody

Kontrolerzy lotów domagają się podwyżek płac w związku z rosnącą inflacją i zwiększenia liczby personelu. „W latach 2029–2035 jedna trzecia pracowników [kontroli ruchu lotniczego] przechodzi na emeryturę. Konieczne jest, abyśmy przewidywali i planowali rekrutację” – czytamy w oświadczeniu.

Przypomnijmy, że na początku lata strajki i przerwy w pracy pracowników lotniska wymusiły już na liniach lotniczych odwołanie setek lotów nad terytorium Francji.

Źródło: PAP (Katarzyna Stańko), euronews.com