Zamknij

Francja zaostrza restrykcje dla podróżujących z Polski. Nowe ograniczenia dla niezaszczepionych

22.11.2021 12:58
Lotnisko w Paryżu
fot. IAN LANGSDON/AFP/East News

Francja wprowadza zaostrzone przepisy wjazdowe dla podróżujących. Osoby niezaszczepione przeciw COVID-19, przybywające do tego kraju z Polski, Luksemburga i Szwajcarii, muszą mieć negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, wykonanego do 24 godzin przed podróżą. Zmiany obowiązują od dzisiaj, 22 listopada. 

Francja jest kolejnym europejskim krajem, który wprowadza nowe ograniczenia dla podróżujących w ramach walki z pandemią Covid-19. W tym przypadku zmiany dotkną m.in. niezaszczepionych Polaków.

Zaostrzenie przepisów wjazdowych dla przybywających z Polski jest związane z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w naszym kraju. Przypomnijmy, że minionej doby  Ministerstwo Zdrowia zanotowało 18 883 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 41 ofiary śmiertelne. Francja, sama zmagając się z kolejną falą pandemii, chce zrobić wszystko, aby zatrzymać transmisję COVID-19. 

Francja. Zaostrzone restrykcje dla podróżujących z Polski

Zgodnie z opublikowanymi zmianami podróżujący do Francji m.in. z Polski muszą okazać negatywny wynik testu na obecność Covid-19, wykonanego do 24 godzin przed wyjazdem

Do tej pory testy PCR lub antygenowe mogły być wykonywane w ciągu 72 godzin przed przyjazdem do Francji. 

Polska, Luksemburg i Szwajcaria dołączają do kilkunastu innych państw objętych tym ograniczeniem. Są to: Niemcy, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Grecja, Holandia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Wielka Brytania i Węgry.

Francja. Zasady wjazdu z Polski

Przypomnijmy, że aby wjechać do Francji z Polski, należy posiadać jeden z dokumentów - zaświadczenie o szczepieniu (7 dni od otrzymania drugiej dawki szczepionek Pfizer, Moderna czy AstraZeneca lub 4 tygodnie w przypadku szczepionki Janssen), zaświadczenie o przechorowaniu Covid-19 (nie może upłynąć 6 miesięcy) albo negatywny wynik testu (PCR lub antygenowego). Zgodnie z wprowadzonymi od dzisiaj zmianami niezaszczepione osoby przybywające z Polski muszą wykonać taki test do 24 godzin przed podróżą. 

Oprócz tego podróżujący muszą mieć własnoręcznie wypełnione oświadczenie o braku symptomów i kontaktu z osobami chorymi.

Z tych ograniczeń są zwolnione dzieci poniżej 12 lat, pracownicy transgraniczni oraz kierowcy wykonujący międzynarodowy transport towarów.

Źródło: PAP (Katarzyna Stańko), gov.pl