Zamknij

Funchal. Odkrywamy niezwykłą stolicę Madery

Nina Czochara
23.01.2019 16:50
Funchal na Maderze
fot. Shutterstock

Funchal to tętniące życiem serce Madery i największe miasto na wyspie. Fantastyczna lokalizacja u podnóża gór z dostępem do Oceanu Atlantyckiego czyni to miejsce niezwykłym punktem na turystycznej mapie wyspy.

Funchal jest turystycznym centrum wyspy, a zarazem stolicą administracyjną Autonomicznego Regionu Madera z międzynarodowym lotniskiem. Nazwa miasta pochodzi… od kopru (funcho to po portugalsku), który gęsto porasta wyspę. Jakie atrakcje oferuje Funchal? Oto kilka miejsc, które warto zwiedzić.

Stare Miasto w Funchal: bogactwo kolorów i smaków

Będąc w Funchal, trzeba obowiązkowo przespacerować się Starym Miastem (Zona Velha). Wzdłuż ciasnych, brukowanych uliczek ciągną się zabytkowe, murowane budynki mieszczące sklepiki, kawiarnie i przytulne restauracje. Warto zatrzymać się w jednej z knajpek i spróbować lokalnej kuchni. Specjalnością na całej Maderze jest espada – atlantycki drapieżnik w sosie z marakui, podawany zwykle z pieczonym bananem.

Stara część Funchal zasłynęła za sprawą kolorowych murali i fantazyjnie wyglądających drzwi pomalowanych przez lokalnych artystów. Ta „barwna” inicjatywa była częścią projektu artystycznej rewitalizacji Funchal – pomysłodawcom udało się nadać nowe życie starym, obdrapanym drzwiom, a tym samym stworzyć nową atrakcję, przyciągającą fanów street artu.

Zobacz także

Wzgórze Monte: wjazd kolejką i zjazd sankami

Nad Funchal wznosi się imponujące wzgórze Monte z małym, malowniczym miasteczkiem. Można dotrzeć tam pieszo lub skorzystać z nowoczesnej kolejki linowej Teleferico, która w około 20 minut zawozi nas na samą górę. W czasie podróży kolejką można podziwiać niesamowitą panoramę Funchal. Warto jednak pamiętać, że przy niesprzyjającej pogodzie widoczność może być nieco ograniczona.

wzgórze Monte - Madera
fot. Shutterstock

Dla wielu turystów większą atrakcją od wjazdu kolejką na wzgórze jest… zjazd sankami. Za ok. 25 euro wsiada się do wyplatanych z wikliny sanek i przemierza 2-kilometrową, asfaltową trasę z Monte do Funchal. Podróż wiklinowym „pojazdem” wspierana jest przez tzw. carreiros, przypominających gondolierów z Wenecji. Sanki już w 1850 roku były używane do przemieszczania się mieszkańców ze wzgórza do niższych partii miasta, obecnie to wyłącznie atrakcja turystyczna.

Lotnisko w Funchal: emocjonująca atrakcja miasta

Stolica Madery zasłynęła za sprawą portu lotniczego, który uznawany jest za jedno z najniebezpieczniejszych lotnisk nie tylko w Europie, ale też na świecie. Dlaczego? Pas startowy jest bowiem podtrzymywany na grubych palach wbitych w głąb oceanu i przebiega tuż obok drogi. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć start samolotu, jadąc autobusem czy samochodem.

Lotnisko w Funchal - Madera
fot. Shutterstock

Większe wrażenie robi jednak samo lądowanie w Funchal. Kiedy samolot podchodzi do lądowania, pasażerowie wyglądający przez okno czują się tak, jakby zaraz mieli wpaść w głąb oceanu. Port lotniczy na Maderze, dzięki swojemu nietypowemu położeniu, znalazł się na liście najniebezpieczniejszych lotnisk – ma 9. miejsce na świecie i 2. w Europie.

Zobacz także

Mercado dos Lavradores, czyli targ rolników w Funchal

W dosłownym tłumaczeniu Mercado dos Lavradores to bazar rolników. W rzeczywistości jest po prostu centrum najlepszych produktów regionalnych Madery. Targ nie jest duży i daleko mu do „elegancji” na przykład florenckiego Mercato Centrale, jednak ma niepowtarzalny koloryt i warto go odwiedzić, jeśli przebywamy w sercu Funchal.

Targ rolników w Funchal
fot. Shutterstock

Lokalny targ składa się z dwóch głównych części – hali rybnej i rynku warzywno-owocowego. Druga część jest zdecydowanie bardziej urozmaicona i kolorowa. W pobliżu owocowych stoisk znajdują się również te z tradycyjnymi pamiątkami – magnesami, pocztówkami, biżuterią itp. Targ rolników w Funchal otwarty jest codziennie, jednak największy i najciekawszy odbywa się w piątki.

Promenada z pomnikiem Cristiano Ronaldo

Wokół nadatlantyckiej plaży rozciąga się przepiękna promenada. Warto wybrać się tutaj na spacer, ponieważ prowadzi ona prosto do centrum Funchal. Charakterystycznym punktem niedaleko portu jest pomnik Cristiano Ronaldo – choć wiele osób uważa, że posąg nie jest dobrym odzwierciedleniem znanego piłkarza, nie brakuje chętnych, którzy robią sobie pamiątkowe zdjęcie.  

Pominik Cristiano Ronaldo w Funchal
fot. Shutterstock

Cristiano Ronaldo w rodzinnym mieście doczekał się nie tylko własnego pomnika, ale również muzeum (CR7 Museum). Podobno po odsłonięciu posągu piłkarz dostał rachunek od władz miasta za zorganizowanie hucznej imprezy.

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC