Zamknij

Gdańsk: co warto zobaczyć? 6 największych atrakcji

Nina Czochara
02.04.2019 16:12
Gdańsk
fot. Fotolia

Majestatyczne zabytki, średniowieczny port handlowy, tętniące życiem uliczki i 1000-letnia historia – Gdańsk powinien być obowiązkowym punktem odwiedzin na mapie Polski. Zwiedzamy największe atrakcje Gdańska nazywanego „migoczącą perłą Bałtyku”. Podpowiadamy też, które miejsce warto odwiedzić z dziećmi. 

Gdańsk niemal każdemu kojarzy się z zabytkami Starego Miasta, słynnym Żurawiem i bliskością Morza Bałtyckiego. Co warto zobaczyć w tym mieście? Podpowiadamy.

1. Stare i Główne Miasto Gdańska

Spacer po Gdańsku zaczyna się i kończy przy ulicy Mariackiej, jednej z najbardziej urokliwych w Polsce, będącej częścią Głównego Miasta. Nie sposób oderwać wzroku od bogato zdobionych kamienic, w których mieszczą się galerie sztuki i kawiarnie. Ogromne wrażenie robi monumentalna Bazylika Mariacka – największa ceglana świątynia w Europie, wznoszona przez 159 lat. Wieża kościoła ma 78 metrów wysokości, a powierzchnia bazyliki prawie pół hektara. Wewnątrz świątyni uwagę zwraca niezwykły, 14-metrowy zegar astronomiczny z 1470 roku.

ulica Mariacka - Gdańsk
fot. Shutterstock

Warto odwiedzić też Stare Miasto Gdańska. Uwagę zwraca też średniowieczna bazylika św. Brygidy, gdzie modlili się robotnicy strajkujący w sierpniu 80’. W pobliżu wznosi się XIII-wieczny kościół św. Katarzyny zwieńczony 76-metrową wieżą. Stara część miasta to również pomnik Poległych Stoczniowców upamiętniający ofiary z grudnia 1970 roku.

Przeczytaj także: 

• Planujesz wakacje nad morzem? Oto 8 najlepszych kurortów nad Bałtykiem

• Pomorskie: 10 miejsc, które warto zobaczyć

2. Ulica Długa w Gdańsku

Z niewielkiej ulicy Mariackiej przechodzi się do jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic Gdańska, czyli Długiej, która wspólnie z Długiem Targiem tworzy Trakt Królewski. To tutaj znajduje się słynna XVII-wieczna fontanna Neptuna manifestująca więź miasta z morzem. Warto odwiedzić też Dwór Artusa – ten XV-wieczny budynek był niegdyś miejscem spotkań kupców oraz ośrodkiem życia towarzyskiego.

Gdańsk - ulica Długa
fot. Shutterstock

W pobliżu wznosi się też charakterystyczny, gotycko-renesansowy Ratusz Głównego Miasta, obecnie oddział Muzeum Historycznego. W środku koniecznie trzeba zobaczyć Salę Czerwoną, wzorowaną na salach Pałacu Dożów w Wenecji. Bogactwo i przepych malowideł oraz dekoracji pozwala uznać Salę Czerwoną za jedną z najpiękniejszych w Europie. Na wieży mieści się 37-dzwonowy carillion, który wygrywa kilkusetletnie melodie.

3. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Gdańskie Muzeum II Wojny Światowej powstało w 2017 roku. Miejsce to w nowoczesny, a jednocześnie realistyczny sposób pokazuje koszmar każdej wojny i konfliktu zbrojnego, niezależnie od miejsca i uwikłanych w nią uczestników. Sercem muzeum jest wystawa główna, zajmująca powierzchnię niemal 5 tys. m2 i zlokalizowana 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach.

Zwiedzający mogą przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń czy zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki. Na miejscu dostępna jest również galeria dla dzieci, nazwana „Podróżą w czasie”. Siedziba muzeum znajduje się przy ul. Długiej 81/83.

Zobacz także

4. Żuraw – brama portowa Gdańska

Obecnie w Gdańsku znajdziemy osiem bram wodnych. Najbardziej charakterystyczną jest bez wątpienia słynny Żuraw. Ten najpotężniejszy w średniowieczu dźwig portowy funkcjonował od XIV prawie do połowy XX wieku. Żuraw rozładowywał towary i osadzał maszty na statkach. Cały, ręcznie poruszany mechanizm, jest udostępniony do zwiedzania jako oddział Narodowego Muzeum Morskiego. Ponadto w Żurawiu można obejrzeć wystawę „Gdańsk od XVI do XVIII wieku – życie portowego miasta”.

Gdańsk - Żuraw
fot. Fotolia

Przeczytaj także: Warmia i Mazury dla aktywnych. 5 atrakcji, z których warto skorzystać 

5. Zaspa – spacer szlakiem murali

Osiedle Zaspa w ciągu kilku lat stało się największą w Polsce zintegrowaną galerią murali – obecnie składa się z prawie 60 malowideł pokrywających budynki miasta. Wszystko zaczęło się od muralu przedstawiającego Lecha Wałęsę, Jana Pawła II oraz motywy związane z Solidarnością. Pierwsze wielkoformatowe obrazy powstały w 1997 roku podczas międzynarodowego festiwalu murali zorganizowanego z okazji 1000-lecia Gdańska.

Trzy razy w tygodniu organizowane są też bezpłatne wycieczki z przewodnikiem po zaspiańskich muralach. Podczas zwiedzania największej galerii Gdańska pod gołym niebem można poznać historię osiedla i usłyszeć różne anegdoty o powstawaniu tych niezwykłych malowideł.

Zobacz także

6. Park Oliwski w Gdańsku

To urokliwy, zabytkowy park w gdańskiej dzielnicy Oliwa. Początkiem dzisiejszego parku był przyklasztorny ogród założony przez cystersów około XIII wieku. To świetne miejsce na spacery, szczególnie z małymi dziećmi. Dzisiejszy park, należący do miasta, zachował sporą część założeń i urządzeń powstałych na przestrzeni poprzednich 250 lat i jest chętnie odwiedzany zarówno przez mieszkańców Gdańska, jak i przez turystów. 

Park Oliwski
fot. Shutterstock

Zobacz także

Gdańsk: atrakcje dla dzieci [TOP 6]

1. Stadion Energa Gdańsk i Fun Arena
Wizyta na gdańskim stadionie to marzenie niejednego dziecka. Dzięki specjalnie przygotowanemu programowi najmłodsi będą mieli okazję wziąć udział w rozgrzewce w salce treningowej, udzielić wywiadu meczowego w sali konferencyjnej, a także strzelić gola do bramki na stadionie. Doskonała zabawa czeka też w strefie Fun Arena – tam czekają kolejka tyrolska, gokarty, elektroniczny paintball czy park trampolin.

2. Zoo w Oliwie
To niezwykła rozrywka dla najmłodszych wielbicieli zwierząt. Gdański Ogród Zoologiczny, zajmujący powierzchnię 123 ha, jest największą tego typu placówką w Polsce. W zoo dzieci mogą zobaczyć niecałe 200 gatunków zwierząt. Wśród prezentowanych zwierząt występuje wiele rzadkości, m.in. gepardy, tygrysy amurskie, hipopotamy karłowate, szympansy czy orangutany. Po całym obiekcie kursuje kolejka – objazd zajmuje około 45 minut.

3. Teatr Miniatura
To miejsce zostało stworzone z myślą o najmłodszych turystach. Teatr realizuje repertuar dla całej rodziny – przedstawienia powstają zarówno na podstawie klasyki, jak i współczesnej literatury dziecięcej. Miejsce to znane jest również znana ze swojego kunsztu lalkarskiego.

4. Skimondo
To jeden z nielicznych w Polsce całorocznych stoków narciarskich. Ten nowoczesny stok jest jedynym centrum sportów zimowych w Trójmieście. Najmłodsi, pod okiem doświadczonych instruktorów, mogą szybko nauczyć się jeździć na nartach i snowboardzie. Na stoku rozwija się prędkość do 25 km/h, co odpowiada aż 80 km/h w warunkach naturalnych. Na miejscu działa też wypożyczalnia sprzętu narciarskiego.

5. Centrum Hewelianum
To miejsce łączy w sobie edukację z zabawą. Siedzibą Centrum Hewelianum są położone w samym centrum Gdańska fortyfikacje obronne z XIX wieku. Działają tu wystawy multimedialne prezentujące wiedzę z dziedziny nauk przyrodniczych, techniki i historii. Dużym powodzeniem cieszą się warsztaty edukacyjne z użyciem nowoczesnych technologii.

6. Europejskie Centrum Solidarności
Choć nie wszyscy o tym wiedzą, w Europejskim Centrum Solidarności znajduje się również "Wydział Zabaw".  To nowoczesna sala zabaw i edukacji w jednym. Dwie strefy (dla dzieci do piątego i ósmego roku życia) pozwolą poprzez ekscytującą zabawę i gry edukacyjne przybliżyć dzieciom wartości solidarności. Najmłodsi poznają m.in. budowę statku czy też poćwiczą jego przeładunek. Doskonałe miejsce dla całej rodziny. 

Przeczytaj także:

 Najpiękniejsze plaże w Polsce. 10 miejsc, które warto odwiedzić

 Gdynia: atrakcje na weekend. 8 miejsc, które warto zobaczyć

• Zachodniopomorskie: co warto zobaczyć? 8 najlepszych atrakcji dla dzieci

• Kołobrzeg: "polska stolica uzdrowisk i spa". Odkrywamy największe atrakcje

___

RadioZET.pl/NC