Zamknij

Gdynia: co warto zobaczyć? 8 najciekawszych atrakcji na weekend

25.10.2019 14:33

Gdynia jeszcze sto lat temu była niewielką osadą rybacką. Dziś uznawana jest za najnowocześniejsze miasto w słynnym Trójmieście. Nie znajdziemy tutaj zabytków, lecz modernistyczną architekturę z lat 30. oraz marinę z imponującymi jachtami. Aktywni mogą skorzystać z licznych ścieżek rowerowych i szlaków krajoznawczych oraz wybrać się na spacer wzdłuż klifu po plaży. Co jeszcze warto zobaczyć w Gdyni? Podpowiadamy. 

Gdynia
fot. Shutterstock

Gdynia, stale konkurująca o względy turystów z Sopotem i Gdańskiem, jest miastem, w którym znajdziemy atrakcje na cały weekend. W 2016 roku Gdynia została nawet uznana za... najszczęśliwsze miasto w Polsce. Co warto zobaczyć w Gdyni i z jakich atrakcji skorzystać? Podpowiadamy.

Skwer Kościuszki i molo w Gdyni

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Gdyni jest skwer Kościuszki. Niemal każdy turysta, odwiedzając to miasto, wybiera się na spacer nadmorskim deptakiem wypełnionym restauracjami, kafejkami i straganami. Ogromną atrakcją dla spacerowiczów jest widok cumujących przy nabrzeżu zabytkowych okrętów i statków żeglarskich. Obowiązkowo trzeba zobaczyć polski niszczyciel ORP Błyskawica oraz najsłynniejszy polski żaglowiec – „Dar Pomorza”.

Skwer Kościuszki jest również miejscem organizowania wielu koncertów, festynów i imprez pod gołym niebem. Przedłużeniem skweru jest Molo Południowe. Warto wybrać się w godzinny rejs po porcie wewnętrznym.

ZOBACZ TAKŻE: Pomorskie: 10 miejsc, które warto zobaczyć

Statek „Dar Pomorza”

Słynny żaglowiec ma już prawie 110 lat. Zbudowany w latach 1909-1910 dla niemieckiej marynarki, dopiero od 1929 roku należy do Polski. W ciągu trwającej ponad pół wieku służby w polskiej marynarce przemierzył pół miliona mil morskich i odbył 102 rejsy szkolne. 

Dar Pomorza - Gdynia
fot. Shutterstock

W 1983 roku w słynnym statku otwarto muzeum, które jest jednym z symboli Gdyni. Zwiedzając pokład, można zajrzeć do maszynowni, salonu komendanta, magazynu żagli i jednocześnie poznać fascynującą historię „Daru Młodzieży”. 

Plaża w Gdyni

Plaża w Gdyni, podobnie jak pobliski Sopot i Gdańsk, oferują kilometry piaszczystych plaż – popularny odcinek znajduje się niedaleko skweru Kościuszki. Plaża jest szeroka, piaszczysta, z łagodnym wejściem do morza, dzięki czemu bezpieczna dla najmłodszych. W sezonie trzeba się przygotować na sporą liczbę wypoczywających. Przy plaży w Gdyni znajduje się wiele restauracji i gdyńskich atrakcji. To również dobry punkt na rozpoczęcie spaceru Bulwarem Nadmorskim w stronę Orłowa. 

Zobacz także

Okręt ORP „Błyskawica”

Tuż za skwerem Kościuszki, po lewej stronie Mola Południowego, na morzu unosi się słynny okręt wojenny ORP „Błyskawica”. Budowę okrętu rozpoczęto w drugiej połowie lat 30. – zlecenie na budowę niszczyciela dla polskiej marynarki otrzymała angielska stocznia w Cowes. W czasie II wojny światowej okręt pływał po Morzu Śródziemnym, Północnym i Atlantyku. 

ORP Błyskawica
fot. Shutterstock

W połowie lat 70. niszczyciel stał się obiektem muzealnym. Dla turystów udostępniono pomieszczenia okrętowe i ekspozycje mundurów. Dziś „Błyskawica” jest najstarszym istniejącym niszczycielem na świecie.

Kamienna Góra: wzgórze Gdyni

Kamienna Góra to położone w centrum miasta wzgórze, z którego roztacza się przepiękny widok na okolicę – na miasto, malowniczy port oraz skwer Kościuszki. Piękna panorama nie jest jedyną atrakcją tego miejsca. Na szczyt wzgórza można dotrzeć schodami lub wjechać kolejką linowo-terenową. 

Kamienna Góra
fot. Shutterstock

Na placu znajduje się 25-metrowy krzyż, ustawiony tam w latach 90 XX wieku. Kamienna Góra jest doskonałym miejscem, by uciec od zgiełku panującego w centrum miasta – szczególnie w sezonie letnim. 

Zobacz także

Molo Orłowo

Orłowo było kiedyś osadą rybacką, w latach 30. XX w. przeżywało świetność jako znane uzdrowisko, a teraz jest jedną z najpiękniejszych dzielnic Gdyni. Jedną z największych atrakcji tego miejsca jest drewniane molo, którego historia sięga I wojny światowej. W przeciwieństwie do słynnego molo w Sopocie nie trzeba płacić za wstęp, odwiedza je zdecydowanie mniej turystów i bez problemu można znaleźć wolną ławeczkę.

Molo - Orłowo
fot. Shutterstock

Z molo w Orłowie roztacza się piękny widok na morze, plaże, promenadę oraz kilka nabrzeżnych budowli.

Kępa Redłowska i Klif Orłowski

Będąc w Gdyni, warto zobaczyć również inną atrakcję – Klif Orłowski będący wyjątkowo pięknym fragmentem Zatoki Gdańskiej. Stanowi on stromy brzeg morski zalesionej Kępy Redłowskiej i rozciąga się na długości 650 metrów. Klif prezentuje się niezwykle pięknie zarówno z poziomu morza, jak i z samego szczytu. Ciągnący się przez ponad sześćset metrów fragment gdyńskiego wybrzeża jest bardzo popularnym miejscem spacerów. Tym bardziej że znajduje się zaledwie 2 km od centrum Gdyni. 

Zobacz także

Muzeum Emigracji w Gdyni

To historyczne muzeum dokumentuje historię emigracji Polaków. To pierwszy tego typu obiekt w Polsce gromadzący zbiory dotyczące polskiej emigracji, a także osiągnięć naszych rodaków za granicą. Muzeum mieści się w historycznym budynku Dworca Morskiego, w gdyńskim porcie. 

Przeczytaj także:

•  Półwysep Helski to nie tylko Hel. Odkrywamy największe atrakcje

•  Planujesz wakacje nad morzem? Oto 8 najlepszych kurortów nad Bałtykiem

•  Zachodniopomorskie: co warto zobaczyć? 8 najlepszych miejsc i atrakcji dla dzieci

•  Najpiękniejsze plaże w Polsce. 10 miejsc, które warto odwiedzić