Zamknij

Gdzie najtaniej spędzić weekend w Europie? W rankingu zwyciężyło polskie miasto

Nina Czochara
30.01.2019 15:03
Kraków
fot. Shutterstock

Brytyjscy turyści, którzy mieli okazję zwiedzać europejskie miasta w 2018, wyłonili najlepsze kierunki na tzw. city-break. W zestawieniu triumfuje Kraków oraz Walencja. 

Ranking najlepszych miast na city-break w Europie powstał na podstawie opinii czytelników brytyjskiego portalu "Which?". Przy ocenie europejskich miast na "szybki, weekendowy wypad" wzięto pod uwagę kategorie tj. zakwaterowanie, jakość jedzenia, atrakcje kulturalne, łatwość orientacji w mieście oraz stosunek jakości do ceny. W ankiecie wzięły w sumie udział 4353 osoby. Użytkownicy oceniali miasta, które odwiedzili w 2018 roku. Na szczycie pojawiła się stolica Małopolski. 

Kraków jako najlepsze miasto na city-break w Europie

Na szczycie rankingu znalazł się Kraków ex aequo z hiszpańską Walencją. Stolica Małopolski jest jedynym miastem w całym zestawieniu, które zdobyło maksymalną liczbę gwiazdek (punktów) pod względem atrakcyjności cenowej. Użytkownicy portalu "Which?" uznali Kraków za najtańszy na weekendowe wypady i to właśnie był największy atut tego miasta. Jako porada dla podróżujących dodają jednak, żeby unikać Głównego Rynku, na którym ceny są zawyżone. Polecają wyjść poza centrum, gdzie można zjeść duży obiad za mniej niż dziesięć funtów i wypić piwo za mniej niż dwa.

Uwagę ankietowanych zwróciły również renesansowe pałace oraz barokowe kościoły, które można spotkać praktycznie na każdym rogu. Ankietowani docenili także klimatyczne krakowskie ogródki kawiarniane.

Wawel - Kraków
fot. East News_Jan Graczynski

Biorąc pod uwagę całkowity wynik, który jest oparty na wyniku ogólnej satysfakcji i prawdopodobieństwie, że użytkownicy polecą miasto jako miejsce wypoczynku przyjaciołom, Kraków dzieli pierwsze miejsce z Walencją. Hiszpańskie miasto jest również o wiele tańsze od takich, jak Madryt czy Barcelona. 

W zestawienia na najlepsze miasta na city-break w Europie tuż za Krakowem znalazły się takie miasta jak: Berlin, Barcelona, Amsterdam, Florencja, Lizbona, Rzym, Praga oraz Paryż.

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: gazeta.pl

___

RadioZET.pl/NC