Zamknij

Gigantyczna kolejka pod Mount Everest. Zdjęcie wspinaczy stojących w korku obiegło sieć

31.05.2021 13:04
Gigantyczna kolejka pod Mount Everest. Zdjęcie wspinaczy stojących w korku obiegło sieć
fot. SHUTTERSTOCK

Mingma Dorchi Sherpa zrobił zdjęcie, na którym widać wspinaczy stojących w ogromnym korku pod szczytami Mount Everest oraz Lhotse. Fotografia Nepalczyka szybko obiegła media społecznościowe i stała się hitem sieci.

Mount Everest, mierzący 8848,86 m n.p.m., jest najwyższym szczytem Ziemi. Ośmiotysięcznik położony jest w Himalajach, na granicy Nepalu oraz Chińskiej Republiki Ludowej. Ta majestatyczna góra rokrocznie przyciąga setki wspinaczy z całego świata. W związku z tym, gdy pojawia się okno pogodowe, to zdarza się, że pod Mount Everest tworzą się prawdziwe kolejki. 

Tłumy pod Mount Everest. Wspinacze stoją w ogromnym korku [FOTO]

Mingma Dorchi Sherpa, Nepalczyk, który ustanowił rekord szybkości przejścia pomiędzy Mount Everestem a Lhotse, zrobił zdjęcie, które natychmiast obiegło media społecznościowe.

"Zdjęcie dnia: wspinacze stojący w korku prowadzącym na szczyty Everest i Lhotse wykonane 30 maja 2021 roku. Autorem fotografii jest przez Mingma Dorchi Sherpa" - czytamy na profilu na Twitterze ukraińskiego portalu 4sport.ua.

"W krótkim oknie pogodowym, które otworzyło się w ostatnich dniach maja, dziesiątki wspinaczy udało się na szczyty sąsiednich ośmiotysięczników Everest i Lhotse, czekając na ten atak przez ponad tydzień" -  informuje portal.

Przypomnijmy, że w połowie maja br. z powodu nieustającego zagrożenia zakażeniami koronawirusem Chiny postanowiły odwołać wiosenny sezon wspinaczkowy na Mount Everest z tybetańskiej strony. Nadal jednak otwarty jest sezon wejść na najwyższą górę świata od strony nepalskiej, który niedawno przywrócony został po niemal rocznym zamknięciu z powodu pandemii.

Rząd Nepalu na sezon kwiecień-maj wydał rekordową liczbę 408 pozwoleń na wspinaczkę. 

RadioZET.pl/4sport.ua/PAP