Zamknij

Gigantyczne meduzy pojawiły się na plaży w Hiszpanii. Wywołały panikę wśród turystów

05.08.2021 10:34
Meduzy u wybrzeży Hiszpanii
fot. Shutterstock

Na plażach hiszpańskiej Andaluzji pojawiły się olbrzymie meduzy rzadkiego gatunku Rhizostoma luteum, którego okazy mogą ważyć do 40 kg i osiągać nawet 3 metry długości. Widok tych stworzeń wprawił plażowiczów w przerażenie. Wielu turystów zamieściło w mediach społecznościowych nagrania i zdjęcia gigantycznych parzydełkowców.

Meduzy, które zaobserwowano w ostatnich dniach na plażach Malagi i Granady w Andaluzji, wywołały panikę wśród plażowiczów, którzy dzwonili do morskich służb ratunkowych. Pomimo swoich rozmiarów ten gatunek nie jest niebezpieczny dla ludzi.

Andaluzja. Olbrzymie meduzy na plaży 

Rhizostoma luteum to rzadko spotykany gatunek meduzy – jest półprzezroczysta, koloru białego, z fioletowymi odcieniami. Od 2012 r. masowo pojawia się na hiszpańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Niektóre okazy bywają naprawdę duże – znajdowano osobniki o wadze dochodzącej do 40 kg i długości od 2 do 3 metrów.

Jak podaje hiszpański portal El Ideal, w ostatnich dniach pojawiły się w wodach i na plażach Andaluzji 7-kilogramowe meduzy. Wywołały nie tylko zaciekawienie, ale tez przerażenie wśród plażowiczów. 

Ratownicy wodni usiłowali zepchnąć meduzy na głębsze wody, starając się ich nie uszkodzić. Naukowcy wyjaśnili, że gigantyczne stworzenia pojawiły się u wybrzeży Andaluzji zepchnięte przez silne prądy morskie.

Jak zwykle w takich przypadkach pojawiły się obawy, czy te osobniki nie są niebezpieczne dla ludzi. Warto przypomnieć, że są gatunki – np. żeglarz hiszpański – które potrafią bardzo dotkliwie poparzyć skórę.

W przypadku Rhizostoma luteum eksperci uspokajają, że nie stanowią one większego zagrożenia dla ludzi, ich macki parzą o wiele mniej od innych, mniejszych gatunków.

– Mogą wywołać pewne podrażnienia, zwykle skóra zaczerwienia się po kontakcie z nimi i ma się odczucie dyskomfortu, ale dużo mniejszego w porównaniu z innymi gatunkami meduz, które masowo przypływają na wybrzeża Morza Śródziemnego. Mimo to lepiej ich nie dotykać – podkreślił biolog morski Luis Sanchez Tocino z Uniwersytetu w Granadzie w rozmowie z regionalnym dziennikiem Andaluzji "El Ideal".

Źródło: PAP, TVNMeteo