Zamknij

Linie lotnicze z gigantycznymi stratami. Pandemia będzie kosztować przewoźników 201 mld dolarów

05.10.2021 12:14

Linie lotnicze bardzo mocno ucierpiały wskutek pandemii i licznych ograniczeń w podróżowaniu. W sumie Covid-19 będzie kosztował lotnictwo ok. 201 mld dolarów, zanim branża powróci do rentowności w 2023 roku – powiedział dyrektor generalny Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Powietrznego, Willie Walsh.

Samolot
fot. Shutterstock

Szef IATA uważa, że minął już najgłębszy punkt kryzysu w lotnictwie. "Chociaż nadal istnieją poważne problemy, na pierwszy plan wysuwa się droga do uzdrowienia" – powiedział Willie Walsh podczas 77. Walnego Zgromadzenia IATA, które odbywa się w Bostonie w Stanach Zjednoczonych, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. W spotkaniu uczestniczyli przedstawicieli linii lotniczych, w tym kierownictwo PLL LOT, producentów samolotów, lotnisk oraz instytucji lotniczych.

IATA. Linie lotnicze z miliardowymi stratami

Dyrektor Generalny IATA podkreślił, że COVID-19 "zatrzymał światowe lotnictwo w kwietniu 2020 r." Przyznał, że niektóre kraje "prawie" powróciły do poziomów sprzed pandemii, "co oznacza, że ludzie chcą podróżować".

 – Chociaż ruch w sierpniu był nadal znacznie niższy niż z 2019 r., to ostatnie zapowiedzi złagodzenia ograniczeń granicznych powinny dać rynkom międzynarodowym krytyczny impuls – ocenił Walsh.

Dodał, że widoczna jest poprawa w finansach. "Spodziewamy się, że straty w 2021 r. wyniosą prawie 52 mld dolarów – drastycznie zmniejszone w stosunku do 138 mld dol. utraconych w 2020 r." – powiedział.

Tym samym IATA skorygowała swoją wcześniejszą prognozę, zgodnie z którą, straty za 2021 r. miały wynieść 47,7 mld dol, a w 2020 r. – 126,4 mld dol. szacowanych wcześniej.

– W sumie kryzys Covid-19 w okresie 2020-2022 będzie kosztował lotnictwo 201 miliardów dolarów, zanim powrócimy do rentowności w 2023 roku – szacuje Willie Walsh.

Zdaniem szefa IATA, w odbudowie ruchu lotniczego po pandemii potrzebna jest współpraca rządów i branży lotniczej, aby zapewnić bezpieczeństwo lotnictwa i zarządzać ryzykiem związanym z Covid-19. Przypomniał, że branża lotnicza dostarcza ok. 4 proc. światowego PKB i daje 88 mln miejsc pracy, a także umożliwia latanie miliardom ludzi na całym świecie.

IATA zrzesza 290 linii lotniczych, w tym PLL LOT.

loader

Źródło: Aneta Oksiuta (PAP), Bankier