Zamknij

Nowa funkcja Google Earth pozwala cofnąć się w czasie. I zobaczyć szokujące skutki zmian klimatu

21.04.2021 15:37
Zmiany klimatyczne
fot. Shutterstock

Użytkownicy Google Earth mogą zobaczyć uderzające skutki zmian klimatycznych dla naszej planety w ciągu ostatnich czterech dekad. Wszystko za sprawą nowo dodanej funkcji Timelapse, która pozwala cofnąć się w czasie nawet do 1984 roku.

Google Earth do niedawna pozwalał na obserwację powierzchni Ziemi w trzech wymiarach. W ostatnim czasie wprowadzono również czwarty wymiar – czas. 

Timelapse to nowe narzędzie, które wykorzystuje statyczne obrazy i przekształca je w dynamiczne doświadczenie 4D. Dzięki temu użytkownicy mogą niejako cofać się w czasie i porównywać obrazy naszej planety z różnych okresów. 

Google Earth. Z Timelapse można cofnąć się do 1984 roku

Nowa funkcja Google Earth dostarcza wizualnych dowodów na to, jak Ziemia zmienia się na skutek zmian klimatycznych i działalności człowieka. Za sprawą zmieniających się obrazów można zobaczyć proces topnienia lodowców, masowy rozwój miast czy zanikające tereny leśne.

Timelapse przygotowano na bazie 24 milionów zdjęć satelitarnych wykonywanych od 1987 do 2020 roku. Narzędzie pozwala cofnąć się nawet do 1984 roku i obserwować określone miejsce z perspektywy upływu czasu. 

 – Z 24 mln zdjęć satelitarnych z ostatnich 37 lat stworzyliśmy interaktywne doświadczenie w 4 wymiarach. Teraz każdy może być świadkiem zmian, jakie zachodziły na Ziemi w ostatnich czterech dekadach – podano na blog.google.

Po wejściu na Goo.gle/timelapse można przeszukiwać glob poprzez wybrane tematy (zmieniające się lasy, źródła energii, delikatne piękno, ocieplająca się planeta czy ekspansja miast). Użytkownicy mogą też wpisać dowolną lokalizację w pasku wyszukiwania, a potem zobaczyć ją w ruchu.

W serwisie YouTube pojawiło się wiele filmów przygotowanych przez Google Earth. Wśród 800 opublikowanych nagrań można odnaleźć 8 pozycji z Polski. Dostępny jest m.in. film ukazujący zmieniające się Świnoujście, Gliwice, Elbląg czy Białowieżę. Można zobaczyć też zobaczyć fragmenty miast (jak stołeczne „miasteczko Wilanów”) czy nawet Stadion Narodowy w Warszawie. 

Źródło: CNN, National Geographic