Zamknij

Góra Żar w Beskidzie Małym. Szczyt pełen atrakcji

13.10.2020
Aktualizacja: 26.10.2020 15:34
Góra Żar, Międzybrodzie Żywieckie
fot. Shutterstock

Góra Żar, której zbocza górują nad Jeziorem Międzybrodzkim, jest popularnym szczytem w Beskidzie Małym. Oprócz zapierających dech w piersiach widoków miejsce to słynie z atrakcji dla miłośników adrenaliny, w tym lotów paralotnią, zbiornika wodnego na szczycie oraz ciekawych szlaków pieszych. Góra Żar, coraz bardziej doceniana przez turystów, jest wyjątkowym punktem na mapie Polski.

Góra Żar ma 761 metrów wysokości i wznosi się nad Międzybrodziem Żywieckim w Beskidzie Małym (województwo śląskie). Choć nie jest to wysoki szczyt, trudno go pomylić z jakąkolwiek inną górą w Beskidach. Przede wszystkim dlatego, że na wierzchołku znajduje się… jezioro.

Jest to w rzeczywistości ogromny zbiornik (pomieści ponad 2 mln m³ wody) należący do kompleksu elektrowni szczytowo-pompowej. Został on oddany do użytku pod koniec lat siedemdziesiątych. Do dziś jest najwyżej położonym tego typu zbiornikiem wodnym w Polsce. Chętni mogą zwiedzić podziemne pomieszczenia elektrowni, zobaczyć jak działa zakład i poznać ciekawostki związane z obiektem. Co jeszcze warto wiedzieć o górze Żar i jakie atrakcje oferuje? Podpowiadamy.

Góra Żar: kolejka na szczyt i przepiękne widoki

Na szczyt góry Żar można wjechać specjalną kolejką terenowo-linową. W ciągu zaledwie 5,5 minuty przemierza ona trasę o długości 1300 metrów, pokonując ponad 300 metrów różnicy wysokości. Nie bez powodu kolejka ta budzi skojarzenia z Gubałówką – do 2003 roku wagony tej kolejki woziły turystów na tatrzański szczyt (po zakupie nowych zostały one przekazane dla góry Żar). Koszt przejazdu kolejką w obie strony kosztuje 19 zł (bilet normalny) lub 15 zł (bilet ulgowy). Przy dolnej stacji kolejki znajduje się płatny parking.

Góra Żar - Międzybrodzie
fot. Shutterstock

Góra Żar jest też świetnym punktem widokowym. Z jej szczytu rozciąga się przepiękny widok na Jezioro Międzybrodzkie, Kotlinę Żywiecką z Jeziorem Żywieckim oraz Grupę Magurki Wilkowickiej. Oprócz tego na górze czekają też restauracja, punkty gastronomiczne oraz sklep z pamiątkami.

Szlaki turystyczne na górę Żar

Na szczyt można dostać się nie tylko kolejką, ale też pieszo. Do wyboru jest kilka tras:

  • szlak czerwony - jest częścią Małego Szlaku Beskidzkiego i biegnie od Zapory Porąbka (ok. 4 km),
  • trasa prowadząca wzdłuż kolejki linowej - od dolnej do górnej stacji (ok. 2 km),
  • na miejsce można też dotrzeć z parkingu przy dolnej stacji kolejki (ok. 5 km).

Góra Żar: trasy rowerowe i zjazdy hulajnogą

Na wielbicieli mocniejszych wrażeń czekają też inne atrakcje. Na przykład ekstremalny zjazd hulajnogą terenową. Można ją wypożyczyć na szczycie góry, w okolicy górnej stacji kolejki linowo-terenowej. Zjazd odbywa się asfaltową szosą biegnącą w dół - na niektórych odcinkach przybiera formę serpentyn. Oprócz niesamowitych wrażeń podczas jazdy zapewnione są też przepiękne widoki na dolinę rzeki Soły.

Ciekawą opcją poznania gór Żar jest też rower górski (tzw. kolarstwo grawitacyjne). Do wyboru są trzy trasy o zróżnicowanym charakterze oraz poziomie trudności. Najłatwiejsza z tras (Easy Line) ciągnie się na długości 3800 metrów i w całości przebiega przez las odpowiednio wyrównanym terenem.

Bardziej zaawansowani powinni wybrać Air Line, która posiada skocznie o urozmaiconych wielkościach – najwyższa ma 18 metrów. Na trasie tej znajdują się też liczne ziemne bandy i kładki.

Doświadczeni kolarze górscy z pewnością docenią trasę Downhill. Wyróżniają ją ciasne zakręty, spora liczba skoczni, drewniane progi oraz liczne korzenie i kamienie po drodze. Na trasie tej odbywają się zawody downhillowe - Local Series of Downhill.

Góra Żar: loty paralotnią i szybowce

Miejsce to pokochają wielbicieli adrenaliny. Szybowce, paralotnie czy ekstremalne zjazdy - takie atrakcje czekają na odwiedzających.

Sporym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się loty paralotnią. W czasie takiej podniebnej podróży (trwa około 30 minut) instruktor pozwala na chwilę samodzielnego sterowania, co gwarantuje niezapomniane wrażenia. Nie można zapomnieć też o bajecznych widokach podziwianych "z lotu ptaka".

Góra Żar - loty paralotnia
fot. Shuttersstock

U podnóża góry Żar od 1935 roku działa też lotnisko szybowcowe wraz ze szkołą. Polatać mogą także amatorzy - przy sprzyjających warunkach atmosferycznych organizowane są widokowe loty szybowcem. Można wówczas podziwiać panoramę Kotliny Żywieckiej i otaczających ją gór. W szybowcu pilotowi towarzyszy tylko jeden pasażer.

Góra Żar: atrakcje zimą

Góra Żar oferuje miłośnikom sportów zimowych trasę narciarską o długości 1600 metrów - to jedna z najdłuższych tras zjazdowych w Beskidach. Biegnie ona wzdłuż kolejki linowej i jest sztucznie naśnieżana. Oświetlenie stoku pozwala korzystać z jego walorów do późnych godzin nocnych. Na miejscu działają też dwa wyciągi, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz szkółka narciarska i snowboardowa. Przy dolnej stacji znajduje się stok narciarski dla najmłodszych, z wyciągiem taśmowym.

Na szczycie góry Żar znajduje się też całoroczny tor saneczkowy o długości 500 metrów. To doskonała atrakcja szczególnie dla rodzin z dziećmi. Chociaż sam zjazd zajmuje zaledwie kilka minut, niezwykłych wrażeń dostarczają same widoki.

Góra Żar z lotu ptaka [WIDEO]