Zamknij

Gozo: 8 największych atrakcji maltańskiej wyspy

Nina Czochara
28.02.2019 16:36
Gozo
fot. Shutterstock

Gozo, choć jest niewielką wysepką w archipelagu, kryje wiele wyjątkowych miejsc. Na piękno tutejszego krajobrazu składają się dziewicze wybrzeża, niewielkie wioski ze wznoszącymi się pośrodku barokowymi kościołami oraz skalne formacje rzeźbione siłami natury. Gozo powinno być obowiązkowym punktem  podczas zwiedzania archipelagu Wysp Maltańskich.

Gozo jest drugą co do wielkości wyspą archipelagu, oddaloną od Malty o 6 kilometrów. Jej powierzchnia wynosi ok. 67 km2, a długość linii brzegowej ma niemal 43 kilometry. Mieszkańcy dbają o zrównoważony rozwój i środowisko naturalne, czego dowodem jest status Gozo jako eko-wyspy. Dzięki takiemu zarządzaniu wyspa może pochwalić się niepowtarzalnym, idyllicznym charakterem. Na Gozo nie ma lotniska, dlatego na miejsce można dostać się promem z sąsiedniej Malty. Co warto zwiedzić na wyspie? Oto 9 najpiękniejszych miejsc.

1. Victoria: urokliwa stolica Gozo

Victoria położona jest w niemal samym centrum wyspy. Do 1897 roku stolica nosiła nazwę Rabat, co z arabskiego można przetłumaczyć na „przedmieście”. Nad miastem góruje XVII-wieczna cytadela niegdyś służąca obronie przed atakami korsarzy. Z murów tej potężnej budowli roztacza się fantastyczny widok na wyspę oraz okolice.

Victoria Gozo - cytadela
fot. Shutterstock/na zdj. Cytadela w Victorii

W stolicy Gozo warto zwrócić również uwagę na XVII-wieczną katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prosta i skromna fasada świątyni kryje bogate wnętrze. Duże wrażenie robią obrazy Antonia Manuele’a sprawiające wrażenie, jakby zostały wykonane na sklepieniu.

Zobacz także

2. Ġgantija: perełka UNESCO

To jedno z najlepiej zachowanych, a zarazem najpiękniejszych stanowisk archeologicznych Malty. Ġgantija tworzą dwie megalityczne świątynie, zaliczane do najstarszych wolno stojących budowli na świecie – kompleks liczy około 5800 lat, przy czym mniejsza ze świątyń powstała nieco później. Od 1980 roku miejsce to widnieje na liście UNESCO.

Do naszych czasów zachowały się zewnętrzne mury świątyń, miejscami sięgające sześciu metrów. Uznaje się, że kompleks Ġgantija był najprawdopodobniej miejscem kultu płodności. Świątynie znajdują się około 3 km na wschód od centrum stolicy.

3. Ramla Bay: piaszczysty zakątek

Największa piaszczysta plaża na Gozo to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku turystów. Przyciągają złoto-czerwony piasek, bajeczne położenie oraz czysta woda. Ze względu na łagodne zejście do wody miejsce to upodobały sobie rodziny z dziećmi.

Ramla Bay - Gozo
fot. Shutterstock

Zatoka Ramla spodoba się również wielbicielom pływania oraz sportów wodnych. W sezonie letnim dobrze rozbudowana infrastruktura turystyczna zapewni liczne atrakcje wypoczywającym. Zimą to doskonały punkt na długie spacery.

Zobacz także

4. San Blas: malownicza plaża Gozo

Ta piaszczysto-kamienista plaża, choć przypomina nieco najpopularniejszą na wyspie Ramla Bay, jest zdecydowanie spokojniejsza i bardziej zielona. W ostatnim czasie miejsce to zdobywa coraz większą popularność wśród turystów. W upalne dni zatoka wypełniona jest pływającymi na wodzie jachtami oraz osobami wypoczywającym na samej plaży. 

Zobacz także

5. Dwejra: punkt widokowy i wieża

Naturalny punkt widokowy na zachodnim krańcu wyspy słynął z Lazurowego Okna (Azure Window). Ten skalny łuk, stale poddawany niszczeniu przez wodę morską, w końcu runął do morza w 2017 roku. W ten sposób wyspa straciła swój symbol i jeden z najpopularniejszych punktów turystycznych. 

Osoby przybywające do Dwejry rekompensują sobie tę stratę innymi naturalnymi atrakcjami. W pobliżu dawnego Azure Window znajduje się Blue Hole, czyli podwodna jaskinia będąca ulubioną atrakcją nurków. Uwagę zwraca również Dwejra Tower wzniesiona w połowie XVII wieku na Fungus Rock, czyli skalistej „Grzybowej Skale”. Wieża została ufundowana przez Uniwersytet w Gozo w celu ochrony występujących tam roślin leczniczych, zwanych „grzybkiem maltańskim”. Podobno za próbę jego kradzieży groziło więzienie!

6. Ta’ Cenc: niesamowite klify Gozo

To jeden z najpiękniejszych odcinków klifów na wyspie. Rozciąga się wzdłuż południowego wybrzeża wyspy – od Xlendi aż do Sannat. Imponujące klify Ta’ Cenc wznoszą się na wysokość 120 metrów. 

Ta’ Cenc - Gozo
fot. Shutterstock

Warto wybrać się też na spacer przebudowanym odcinkiem wzdłuż linii wybrzeża nad majestatycznymi klifami Sanap – szczególnie pięknych widoków można spodziewać się w czasie zachodzącego słońca. Przejście całej ścieżki widokowej zajmuje około 20 minut – zdecydowanie warto.

Zobacz także

7. Rotunda w Xewkija: majestatyczna kopuła

Kościół Świętego Jana Chrzciciela, znany również jako Rotunda w Xewkija, jest charakterystycznym puntem w krajobrazie wyspy. Początki obecnej świątyni sięgają 1951 roku, kiedy to rozpoczęto pierwsze prace przebudowy dotychczasowego kościoła, który był niewystarczający na potrzeby lokalnej społeczności.

Najbardziej charakterystycznym elementem świątyni jest majestatyczna kopuła. Można do niej dotrzeć windą z wnętrza kościoła i podziwiać wspaniały panoramiczny widok na wyspę Gozo i północną część sąsiedniej Malty.

Zobacz także

8. Salt Pans: „solny” szlak widokowy

Spacerując tym unikalnym szlakiem, można podziwiać charakterystyczne solne baseny uformowane w kwadratowe lub prostokątne kształty. Popularnie nazywa się je panwiami solnymi. Miejsce to stanowi ważny element w kulturze maltańskiej. 

Salt Pans - Gozo
fot. Shutterstock

Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć, jak wydobywa się sól (zgodnie z tradycjami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie), a nawet kupić woreczek prosto od właściciela.

Źródło: "Malta, Gozo i Comino. Najmniejsza europejska stolica i podwodny świat", Sadulski Bartosz, Pascal, 2018

___

RadioZET.pl/NC