Zamknij

Grecja wprowadza nowe restrykcje. Restauracje i bary tylko dla zaszczepionych

13.07.2021 14:19
Grecja. Restauracje i bary tylko dla zaszczepionych. Od kiedy nowe restrykcje?
fot. SHUTTERSTOCK

Premier Grecji Kiriakos Mitsotakis zapowiedział, że dostęp do restauracji, barów, kin i teatrów będzie ograniczony dla osób, które się nie zaszczepiły. Nowe restrykcje mają wejść w życie jeszcze w drugiej połowie lipca.

Na początku miesiąca informowaliśmy, że Portugalia, w związku z dużym wzrostem zachorowań na COVID-19, ogłosiła nowe restrykcje. W rejonach kraju najbardziej dotkniętych pandemią władze wprowadziły obowiązek posiadania paszportu covidowego w hotelach oraz lokalach gastronomicznych.

Zaledwie nieco ponad tydzień później prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że od sierpnia certyfikat covidowy będzie niezbędny w kawiarniach, restauracjach, centrach handlowych i podróżach koleją. Teraz do grona tych państw dołączyła Grecja.

Grecja. Restauracje i bary tylko dla zaszczepionych

Premier Grecji poinformował, że 16 lipca zaczną obowiązywać nowe zasady. Od piątku w lokalach gastronomicznych w przestrzeni zamkniętej będą mogli przebywać wyłącznie zaszczepieni klienci. Takie same restrykcje mają obowiązywać także w barach, klubach nocnych oraz w miejscach kultury, tj. kinach i teatrach.

Wszystkie wewnętrzne obszary klubów nocnych, barów, kin i teatrów będą działać wyłącznie dla zaszczepionych obywateli - ze zwiększoną, ale z góry ustaloną liczbą odwiedzających - poinformował Kyriakos Mitsotakis cytowany przez serwis "Greek Travel Pages".

Dodał także, że obywatele Grecji będą mogli łatwo poświadczyć, że są zaszczepieni, a pomoże im w tym specjalna cyfrowa aplikacja (Covid Pass). 

Restrykcje mają obowiązywać od 16 lipca do końca sierpnia.

Premier Grecji zapowiedział również, że w związku ze wzrostem liczby zachorowań na COVID-19 szczepienia przeciw tej chorobie będą obowiązkowe dla pracowników służby zdrowia oraz personelu domów opieki. Obowiązek szczepienia dla pracowników domów opieki wchodzi w życie natychmiast, a dla służby zdrowia od 1 września.

W liczącej ok. 11 mln mieszkańców Grecji podano dotąd ponad 5,2 mln pierwszych dawek szczepionki przeciw COVID-19, a ok. 41 proc. populacji jest w pełni zaszczepiona.

RadioZET.pl/news.gtp.gr/PAP