Zamknij

Grecja pod śniegiem. Takich opadów nie było tu od 12 lat

16.02.2021 12:18
Śnieg w Grecji
fot. AP/Associated Press/East News

Grecja zmaga się z atakiem zimy. Jak przyznali sami mieszkańcy, tak obfitych opadów śniegu nie widzieli tu od kilkunastu lat. Silny wiatr i śnieżyce doprowadziły do licznych utrudnień komunikacyjnych oraz przerwach w dostawie prądu. Wiele osób zostało też uwięzionych w domach. Władze apelują, by ze względu na bardzo trudne warunki pogodowe, powstrzymać się od podróży, które nie są konieczne. 

Grecy po raz kolejny bardzo mocno odczuli, jak zmienna może być pogoda. Jeszcze tydzień temu w kraju zanotowano rekordowo wysokie temperatury - słupki rtęci wskazywały nawet 24 st. Celsjusza. Mieszkańcy, chcąc wykorzystać wyjątkowo dobrą aurę w lutym, postanowili wyjść na plaże. Znaleźli się nawet tacy, którzy spróbowali kąpieli w chłodnym morzu.

Na zmianę warunków pogodowych nie trzeba było jednak zbyt długo czekać. W miniony weekend nad Grecją przeszedł zimny front atmosferyczny, który przyniósł obfite opady śniegu. Pod białym puchem znalazły się między innymi Tesalia i Attyka, w tym również stołeczne Ateny. 

Atak zimy w Grecji. Śnieżyce i paraliż komunikacyjny

W północnej części Grecji, gdzie jeszcze niedawno mieszkańcy cieszyli się ze słonecznej pogody, temperatura spadła nawet do minus 20 stopni. Co więcej, w niektórych regionach spadło kilkadziesiąt centymetrów śniegu.

Szef Narodowej Służby Pogodowej, Theodoros Kolydas, przekazał, że "występujące w ostatnich dniach opady śniegu były największe pod względem intensywności i ilości od 12 lat".

Sami mieszkańcy przyznawali, że takiej zimy nie widzieli w kraju od kilkunastu lat. Sieć bardzo szybko obiegły zdjęcia Grecji w śnieżnej odsłonie. 

Lokalne władze ostrzegają przed możliwymi problemami i zalecają ostrożną jazdę i niewyjeżdżanie na drogi, jeśli nie ma takiej potrzeby. Wiele odcinków dróg zostało zamkniętych. 

Zobacz także

W kontynentalnej części Grecji, jak również na wyspach leżących przy jej wschodnim wybrzeżu odnotowano przerwy w dostawach prądu. Z powodu silnego wiatru łamały się drzewa, które w wielu miejscach przerwały linie energetyczne. 

Służby meteorologiczne wydały ostrzeżenia trzeciego stopnia dla wschodnich wysp Grecji oraz Krety. To właśnie w tym kierunku przesuwa się zimny front, który może przynieść śnieżyce i silny wiatr. 

Źródło: BBC, Reuters, TVN Meteo