Zamknij

Grecja szykuje się na przyjęcie turystów. Premier kraju podał datę otwarcia sezonu

22.04.2021 08:01
Plaża w Grecji
fot. Shutterstock

Grecja chce otworzyć swoje granice dla turystów od 15 maja – poinformował w środę premier tego kraju, Kyriakos Micotakis. Dodał, że pandemia koronawirusa wykazuje w Grecji oznaki stabilizacji dzięki kampanii szczepień.

Grecja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród Polaków. Chociaż z powodu pandemii koronawirusa podróże są wciąż mocno ograniczone, wiele osób już myśli o urlopie w tym niezwykłym kraju. Władze Grecji zapowiadają otwarcie sektora turystycznego za niecały miesiąc. 

Wakacje 2021 w Grecji. Sezon turystyczny od 15 maja

– Szczepionki, testy i lepsza pogoda dają nam pewność, że ta bezprecedensowa pandemia dobiega końca – powiedział Kyriakos Micotakis w wystąpieniu telewizyjnym.

Zaznaczył jednak, że wskaźniki zakażeń są nadal wysokie i ludzie nie powinni podróżować podczas świątecznego weekendu, który rozpoczyna się 30 kwietnia.

Grecki rząd już wcześniej zapowiadał, że ma nadzieję na przywrócenie od połowy maja ruchu turystycznego. Wzrost liczby infekcji w ostatnich dniach podał jednak w wątpliwość te zapewnienia.

Jak przypomina agencja Reutera, Grecja wyszła z pierwszej fali pandemii w lepszej kondycji niż wiele bogatszych krajów europejskich. Jednak w ostatnich miesiącach dotkliwie odczuła nawrót epidemii, a szybki wzrost liczby infekcji paraliżował służby medyczne w całym kraju. Micotakis wyjaśnił, że mapa drogowa odnośnie pandemii zależy obecnie od tego, czy nie będzie kolejnego wzrostu liczby zakażeń, ale dodał, że restauracje powinny być otwarte od 3 maja, a szkoły od 10 maja.

Rząd grecki rozpoczął w tym miesiącu masową dystrybucję bezpłatnych zestawów do testowania w domu, co ma pomóc w przezwyciężaniu pandemii.

Grecja zniosła obowiązkową kwarantannę

Od poniedziałku Grecja zniosła obowiązkową 7-dniową kwarantannę dla podróżnych z Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Serbii, Izraela oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Są jednak warunki. Zwolnione z kwarantanny zostaną osoby zaszczepione dwoma dawkami lub z negatywnym wynikiem testu PCR na Covid-19.

– Osoby, które ukończyły szczepienie (tj. minęło 14 dni od podania ostatniej dawki szczepienia, w zależności od liczby wymaganych dawek) i są w stanie to potwierdzić, przedstawiając odpowiednie świadectwo szczepienia, wówczas zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR nie jest wymagane – czytamy na stronach polskiego MSZ.

Turyści z innych kierunków niż powyższe zostaną kierowani na tygodniową kwarantannę, muszą także przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonany w ciągu 72 godzin.

Podróżujący samolotem będą mogli wjeżdżać do Grecji, korzystając z 9 lotnisk - Ateny, Saloniki, Heraklion, Korfu, Rodos, Kos, Chania, Mykonos, Santorini.

Źródło: PAP, gov.pl