Zamknij

Grecja wprowadza nowe obostrzenia. "To jest pandemia wśród niezaszczepionych"

19.11.2021 13:38
Grecja wprowadza nowe obostrzenia. "To jest pandemia wśród niezaszczepionych"
fot. SHUTTERSTOCK

W czwartek premier Grecji Kyriakos Micotakis ogłosił wprowadzenie kolejnych restrykcji. Nowe obostrzenia wejdą w życie w najbliższy poniedziałek i będą dotyczyć głównie osób niezaszczepionych przeciw koronawirusowi. 

Na początku listopada pisaliśmy o tym, że Grecja zmaga się z nową falą zakażeń. W związku z tym tamtejszy rząd postanowił zaostrzyć restrykcje wobec niezaszczepionych przeciw koronawirusowi. Wszystkie osoby, które nie przyjęły preparatu, przed wejściem do restauracji, urzędów, sklepów, banków czy restauracji musiały przedstawiać negatywny wynik testu na obecność COVID-19. Teraz władze Grecji poszły o krok dalej i zadecydowały o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń.

Grecja wprowadza nowe restrykcje. "To jest pandemia wśród niezaszczepionych"

Zgodnie z nowymi obostrzeniami, osoby niezaszczepione nie będą miały już dostępu do obiektów zamkniętych (m.in. kin, muzeów, siłowni, restauracji), nawet jeśli posiadają negatywny wynik testu.

To jest rzeczywiście pandemia wśród niezaszczepionych - skomentował premier.

Ale to nie koniec nowych restrykcji. Od poniedziałku wchodzi w życie zasada, wedle której certyfikat szczepienia dla osób powyżej 60. roku życia traci ważność po siedmiu miesiącach, licząc od daty podania drugiej dawki preparatu. Oznacza to, że ta grupa wiekowa będzie miała jeden miesiąc na otrzymanie dawki przypominającej szczepionki.

Zobacz także:  Irlandia przywraca obostrzenia. W kraju zaszczepiło się 93 proc. osób, ale sytuacja się pogarsza

Premier Grecji poinformował również, że będą obowiązywać zróżnicowane godziny pracy, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Działanie to ma na celu zapobiec przebywaniu pracowników w tym samym czasie w jednym miejscu oraz ograniczyć tłumy w transporcie publicznym. W przypadku rodziców posiadających dzieci w wieku szkolnym będą obowiązywać specjalne przepisy.

Obostrzenia dotknęły również kościoły. Od poniedziałku wierni przed mszą świętą będą musieli okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Premier zapowiedział wzmożenie kontroli przestrzegania nowych zasad w całym kraju. Jednocześnie zaapelował do obywateli o zaszczepienie się. Przypomnijmy, że do tej pory około 62 proc. z 11 mln mieszkańców Grecji zostało w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Grecja to kolejny kraj w Europie, który postanowił wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych. Na podobny krok zdecydowały się m.in.  władze Słowacji oraz  Czech.

RadioZET.pl/PAP