Zamknij

Grecja wprowadziła ułatwienia dla turystów. Teraz wjazd będzie jeszcze prostszy

22.07.2021 13:46

Władze Grecji usprawniły system generujący kody QR, które obowiązkowo muszą pobrać wszyscy podróżni wybierający się do tego kraju. Do tej pory trzeba było na nie bardzo długo czekać, a teraz przychodzą na e-maila w błyskawicznym tempie.

Grecja wprowadziła ułatwienia dla turystów. Teraz wjazd będzie jeszcze prostszy
fot. SHUTTERSTOCK

Każda osoba wybierająca się do Grecji zobowiązana jest do zarejestrowania swojej podróży na stronie internetowej travel.gov.gr/#/. Formularz należy wypełnić nie później niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Po jego uzupełnieniu wygenerowany zostanie specjalny kod QR, który trzeba okazać przy odprawie biletowej oraz przy wjeździe do Grecji (drogą powietrzną, lądową oraz morską). Podróżnym nieposiadającym kodu QR linie lotnicze mogą odmówić wejścia na pokład samolotu.

Grecja usprawniła system generujący kody QR dla turystów

Do tej pory problem polegał na tym, że na wygenerowanie kodu QR trzeba było bardzo długo czekać. Jak mówi prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych Marcin Wujec cytowany przez portal rp.pl, "przychodził mailem w nocy po godzinie 23 poprzedzającej dzień wyjazdu. Tymczasem samoloty do Grecji wylatują o drugiej, trzeciej, czwartej nad ranem, w zależności od lotniska i konkretnego kierunku".

"Nasi klienci byli więc już często w drodze na lotnisko, kiedy kod wreszcie przychodził. Nie mogli więc wydrukować go sobie. Inni nerwowo sprawdzali co chwila na telefonach, czy kod doszedł, aż do wyczerpania baterii. Zdarzało się, że kod się spóźniał, a oni nie byli wpuszczani do samolotu" – dodaje.

W związku z pojawiającymi się problemami OSAT postanowił napisać pismo do ambasady Grecji w Warszawie z prośbą o przekazanie władzom w Atenach apelu o poprawienie systemu generującego kody. List przyniósł oczekiwane rezultaty, bo - jak podaje rp.pl - od kilku dni kody QR dostaje się w błyskawicznym tempie. Czasem trzeba poczekać na nie maksymalnie godzinę.

loader

RadioZET.pl/gov.pl/rp.pl